Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri sahiplerini buldu

Dünya çapında büyük ilgiyle karşılanan Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009 (Sony World Photography Awards 2009), 16 Nisan'da...

14.05.2009 - 11:58 | MediaCat

Dünya çapında büyük ilgiyle karşılanan Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009 (Sony World Photography Awards 2009), 16 Nisan’da Cannes’daki Festival Sarayı’nda (Palais des Festivals) düzenlenen ödül töreni ile sonuçlandı.

12 farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmada, Amerikalı fotoğrafçı David Zimmerman, Altın Gökkuşağı Ödülü’nün (L’Iris D’Or Award) sahibi oldu. Ayrıca, İspanyol fotoğrafçı Daniel Beltra; The Prince’s Rainforests Project Ödülü’nü alırken, Hindistan’daki Jamia Millia Islamia Üniversitesi’nden Neal Kortik ve Pranab Kumar Aich de Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009 Üniversite Programı Ödülü’ne layık görüldüler.

Profesyonel ve amatör tüm fotoğraf tutkunları için uluslararası bir vitrin konumunda olan Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009, (Sony World Photography Awards – SWPA) 16 Nisan’da Cannes’daki Festival Sarayı’nda düzenlenen ödül töreni ile sonuçlandı.

Dünya çapında tanınan saygın fotoğrafçılar, eleştirmenler, resim editörleri, galeri sahipleri, fotoğraf ajansları, yayıncılar ve eleştirmenlerden oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme ile Amerikalı fotoğrafçı David Zimmerman, ‘Yılın Fotoğrafçısı Ödülü’nün (Altın Gökkuşağı Ödülü – L’Iris D’Or Award) sahibi oldu.

David Zimmerman, manzara kategorisindeki eseri ile 43 farklı ülkeden 186 fotoğrafçının finale kaldığı organizasyonda, dünyanın en iyi fotoğrafçılarının kıyasıya rekabet ettiği yarışta ipi göğüsleyerek 25.000 dolarlık para ödülünü ve Sony fotoğraf makinesi ekipmanı almaya hak kazandı. Fotoğrafçının birinci gelen manzara serisi “Desert”, Amerika’nın Güney Batı doğal ortamlarını kırılgan bir eko sistem olarak betimliyor.

“Yılın Fotoğrafçısı Ödülü”ne layık görülmenin kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirten Zimmerman, ödülünü alırken yaptığı konuşmada; “Bu ödül benim için son derece önemli. Bu kararı veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun uzun yıllar devam etmesini diliyorum ve bu ödülü inanılmaz işler çıkaran tüm fotoğrafçılarla paylaşıyorum.” dedi.

The Prince’s Rainforests Project Ödülü, Daniel Beltra’nın

Bu yıl The Prince’s Rainforests Project (PRP) işbirliği ile gerçekleştirilen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009 kapsamında, İspanyol fotoğrafçı Daniel Beltra; The Prince’s Rainforests Project Ödülü’ne layık görüldü. Daniel Beltra, dünyanın yağmur ormanı bölgelerini ve orman yıkımının etkilerini fotoğraflamak için bir fon almaya hak kazandı. Ayrıca fotoğrafları tüm dünyada sergilenecek ve dünyadaki yağmur ormanlarının kötü durumunu vurgulayan bir kitapta yer alacak.

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009 Üniversite Programı Ödülünün sahibi; Hindistan

İlk yıl Avrupa’daki 10 üniversiteyi kapsayan ve 2009 yılı için altı kıtadan 60 üniversiteye büyüyen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2009 Üniversite Programı Ödülü’nü Hindistan’daki Jamia Millia Islamia Üniversitesi’nden Neal Kortik ve Pranab Kumar Aich kazandı. Neal Kortik ve Pranab Kumar Aich, bu sayede üniversitelerine yaklaşık 50.000 dolar değerinde fotoğraf ekipmanı kazandırdılar.

Öğrencilerin bu yılki hedefi; kendi ülkelerine özgü herhangi bir çevresel sorunu vurgulayan bir kare yakalamaktı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.