Soma’yı yakından takip eden programlar Twitter gündeminde

Twitter'da Soma'da yaşanan maden ocağı faciası konuşuluyor.

15.05.2014 - 19:01 | MediaCat

Türkiye gündemi Salı akşamı Soma madeninden gelen facia haberiyle sarsıldı ve aramaların devam ettiği ikinci güne girerken, nefesler tutuldu, eller yüreklerde, parmaklar ve gözler haber alınabilecek kaynakları tarıyor.

Twitter üzerinden örgütlenmeyi neredeyse bir yaşam biçimi haline getirmiş olan kullanıcılar, haber alma konusunda da aynı araştırmacı ve örgütleyici duruşu sergilemeye devam ediyor. Sosyal TV ise Soma’ya odaklanmış durumda. Çarşamba geçesi yayınlanacak diziler iptal edildi, yerinde Cüneyt Özdemir, Ahmet Hakan ve İrfan Değirmenci gibi son bir yıldır Sosyal TV’de habercilik gündemini belirleyen ve izleyicilerin bağ kurduğu isimler vardı.

5N1K
Cüneyt Özdemir Salı gecesi yayını ile başlayarak Soma’da gerçekleşen felaketin peşine düşen ilk isim oldu. Olay üstüne hemen yayın akşını değiştirerek programını öne çeken Özdemir, yaptığı canlı yayın boyunca Sosyal TV izleyicilerinden destek gördü. Prof. Orhan Kural’ın konuk olduğu yayında yaptığı yorum Sosyal TV izleyicilerinin akıllarına ve Twitter akışlarına kazındı.

Kural’ın “Karbonmonoksitten ölüm çok tatlı bir ölümdür“ ifadesinin izleyiciler tarafından ciddi şekilde eleştirildiği programda, Sosyal TV izleyicileri bu tür yaklaşımları unutmayacaklarını ve tarihe geçireceklerini paylaştı. Prof. Orhan Kural ise yayından sonra bu sözleri ile ilgili bir blog yazısı yayınladığı gibi aynı akşam TV 360’da bu yanlış anlaşılmayı gidermeye çalışan açıklamalar yaptı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yayın sırasında muhtemel ölü sayısı ile ilgili yaptığı açıklama kullanıcılar arasında hızla yayıldı. Cüneyt Özdemir’in ısrarlar her kapıyı çalması ve bir şekilde bilgiye ulaşmaya çalışması “5N1K’da Cüneyt Özdemir saatlerdir, yılmadan, usanmadan uzmanların, politikacıların ağzından kerpetenle bilgi almaya çalışıyor ki bravo.” diyen izleyicilerden destek gördü.

Çarşamba günü ise öğlen saatlerinde izleyicilerine Soma yolunda olduğunu haber veren Özdemir, Çarşamba gecesi yayınını Soma’da gerçekleştirdi. Soma Önergesini veren CHP Milletvekili Özgür Özel’in konuk olduğu programda, alandan canlı yayında kurtarma ekibinden madenciler ile konuşuldu ve kaynağından haber aktarılmaya çalışıldı.

İrfan Değirmenci ile Günaydın
Salı gecesini takip eden sabahta ilk haber yayını izleyicisi ile çok organik bir bağı olan İrfan Değirmenci’ye aitti. Çarşamba sabahı yaptığı canlı yayın onu Sosyal TV’nin bir numarası yaptı ve sabahın erken saatlerinde izleyicileri klavyelerinin ve ekranlarının başında topladı. Çarşamba günü Soma için yola çıkan Değirmenci vardığı zaman izleyicilerine ertesi sabahki yayın ile ilgili bilgi verdi.  “Soma’da, olmamız gereken yerdeyiz. Yarın sabah yayın buradan. Somalı dostlar, gece bize herhangi bir konuda ulaşmak isterseniz yazın lütfen.” diyen İrfan Değirmenci, sabah itibari ile dakika dakika duyduklarını, gördüklerini ve konuştuklarını izleyicileri ile paylaştı.

Madenciler ile görüşen, soyunma odalarını gezen ve resimlerini de Twitter üzerinden paylaşan Değirmenci, “Duyarlı, meslek ilkelerine sadık gazetecilik yapan işin peşini bırakmayan @degirmencirfan ı tebrik ediyorum!” diyen izleyicilerinden büyük destek ve ilgi gördü. “İnşallah sorumlular bulunur bu olayın üstünü kapamazlar yandı Türkiyem ocaklar söndü” temennilerinde bulunan izleyiciler işçi sayıları, hükümetin duyarsızlığı ve haber almadaki güçlükleri tartıştı.

Bu sabahki yayınına Soma’dan başlayan Değirmenci, izleyicileri ile ekran başındaydı. Madenci ailelerine yardım eli uzatmak isteyenlerin de başvurduğu Değirmenci bu talepleri de Sosyal TV izleyicileri aracılığı ile ulaştırmakta zorlanmadı. Madenden emekli olmak üzere olan bir işçinin emeklilik yemeği duyurusunun resmini paylaşan İrfan Değirmenci’nin tweet’i hızla yayıldı ve izleyicilerin Twitter akışlarındaki yerlerini aldı.

#soma ve #günkömürkarası etiketleri ile devam eden sabah haberleri boyunca en çok mention alan isimler @ertgrlalbyrk, @degirmencirfan, @ictenbey, @ahmethamdicicek, @haykobagdat, @bernalacin35 ve @cuneytozdemir oldu.

Tarafsız Bölge
Ahmet Hakan dün akşam Soma’dan yaptığı canlı yayında farklı birçok ismi konuk etti. Abdülkadir Selvi’nin konuk olduğu dakikalarda Sosyal TV izleyicileri “Yapma @ahmethc bunca ‘adam’ varken neden illa A.Selvi’yi ekrana çıkarıp konuşturuyorsunuz? Bunu yapmayın iste yapmayın bugün!” gibi yorumlarla tepkilerini gösterdi.

Sosyal TV izleyicileri Twitter üzerinden Hakan’a yayın boyunca AKP’liler yerine madencileri dinlemek istediklerini ve hükümetin duyarsızlığına daha fazla dayanamayacaklarını dile getirdiler. Bir yandan da Hakan’a “Ahmet Hakan CNNTürk’te çok sorumlu bir yayıncılık yapıyor @ahmethc” diyerek teşekkür edenler vardı. Hükümetin gerçek yüzünün ortaya çıktığını ve Hakan’ın üstlerine gitmesinin habercilik açısından yapılması gereken olduğunu düşünen Sosyal TV izleyicileri, haberciye destek verdi.

Ahmet Hakan’ın dün akşam arama kurtarma ekibi ile çektirdiği fotoğraf Sosyal TV izleyicileri arasında hızla yayıldı ve dijital tarihteki yerini aldı.

Ulusal Yas Nedeniyle İptal Edilen Programlar:

 14 Mayıs Yayını İptal Edilenler:
Kara Para Aşk, Not Defteri, Sevdaluk ve Ankara’nın Dikmeni adlı yapımların, Soma’da yaşanan facia ve ardından ilan edilen yas nedeniyle 14 Mayıs 2014 için planlanan yayınları iptal edildi.

15 Mayıs Yayını İptal Edilenler:
Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle 14 Mayıs’ta olduğu gibi, 15 Mayıs’ta da pek çok program iptal edildi. Arkadaşım Hoşgeldin, Kardeş Payı, Kurtlar Vadisi Pusu, Güldür Güldür, Umutsuz Ev Kadınları ve Miss Turkey 2014, ertelenen yapımlardan bazıları.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 14 Mayıs 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.