Geceden sabaha katlanan değer

Dün New York Borsası'nda işlem görmeye başlayan Snap Inc. (Snapchat) bugün itibarıyla birbirinden kıymetli 9 şirketten daha değerli.

03.03.2017 - 13:20 | Haluk Kasarcı

Cinsiyet eşitsizliği Snapchat'te

Snapchat’in çatı şirketi Snap Inc. dün itibarıyla New York Borsası’nda işlem görmeye başladı. Hisse senedi değerinin 17 dolar olacağı tahmin edilen şirket, 24 dolardan giriş yaparak beklentilerin çok üzerinde başladığı günü 24 dolar 51 sentlik hisse senedi değeriyle kapattı. İlk günün sonunda toplam değeri 34 milyar dolar seviyesinde öngörülen Snapchat, böylelikle halka açıldığı ilk günün sonunda 9 kıymetli şirketten daha büyük değere sahip oldu.

Halka arz öncesinde yatırımcılarla gerçekleştirilen tüm toplantılarda Snap Inc’i bir kamera şirketi olarak konumlandıran ve inovasyonu Snapchat’in en temel değerleri arasında sayan kurucu Evan Spiegel’ın önümüzdeki dönemde platformu nasıl kârlı hale getireceği şimdilik merak konusu.

Piyasa değerleri bugün itibarıyla Snapchat’in gerisinde kalan 9 şirket ise şöyle:

Twitter – 11,20 milyar dolar

Snap Inc. için en kötü senaryolardan biri, 2013’te halka arzı gerçekleşen Twitter’ın o tarihten bu yana yaşadığı süreç olarak gösteriliyor. Twitter tabiri caizse ilk etapta yükseklerden uçmuş, ancak zamanla kullanıcı tabanını genişletmekte sıkıntı yaşamıştı.

Ferrari – 12,46 milyar dolar

2015’te Fiat Chrysler’den ayrılarak halka arz edilen Ferrari’nin de piyasa değeri Snap Inc’in gerisinde.

Best Buy – 14,08 milyar dolar

Best Buy halka arzını gerçekleştirdiğinde takvimler 1985’i gösteriyordu. Tüketici elektroniğinin hatırı sayılır oyuncularından Best Buy’ın piyasa değeri, bugün 6 yaşında olan Snapchat’ten daha az.

Seagate – 14,44 milyar dolar

Hard diskleriyle tanınan Seagate geçtiğimiz birkaç yıldır değer kaybediyor. 2002’de halka açılan Seagate’in değeri, Snap Inc’in yanı sıra bulut depolama hizmeti veren şirketlerin de gerisinde.

Hershey – 16,57 milyar dolar

Snap Inc’in piyasa değeri 1978’de halka açılan Hershey’in tam iki katı. Hershey’in çatısı altında 80 marka olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Viacom – 16,73 milyar dolar

CBS’ten 2005’te ayrılan ve MTV, BET ve Paramount Pictures gibi markaların sahibi olan Viacom da piyasa değeriyle Snap Inc’in altında kalanlardan.

Hilton – 19,18 milyar dolar

Snap Inc. 4 binin üzerinde tesise sahip olan Hilton Worldwide’dan da değerli.

American Airlines – 23,05 milyar dolar

Dünyanın en popüler havayolu şirketlerinden American Airlines son yıllarda zor günler geçirmiş hatta 2011’de iflas beyanında bulunmuş, ancak sonrasında toparlanmayı başarmıştı. American Airlines da, Snap Inc’in gerisinde kalan kıymetli şirketler arasında.

United Continental – 23,06 milyar dolar

İki büyük havayolu şirketi United ve Continental 2010’da birleşmiş ve United Continental adını almıştı. Snap Inc. United Continental’ı da geride bıraktı.

Kaynak: Tech Crunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.