Siyasi iletişimde İngiliz komedisi

Labour Party için Keira Knightley'li seçim videosu.

08.06.2017 - 17:57 | Alev Kaynak

Siyasi iletişimde İngiliz komedisi

Bugün 8 Haziran; Birleşik Krallık’ta erken genel seçimler sahne alıyor. Bugüne atfedilen bir başka önemse, seçim sonuçlarının, birinci yıldönümünü doldurmak üzere olan Brexit Referandumu’nun sonuçlarını destekleyip desteklemeyeceği. Ne de olsa Avrupa Birliği’nin mevcut yapısından duyulan hoşnutsuzluklar, artan göçmen karşıtlığı ve ekonomik endişeler derken, tüm dünya gibi Birleşik Krallık da neo-popülist dalgalanmalardan geçiyor. Ancak kendilerini alternatif olarak sunan siyasi figürler de yok değil.

Habere konu olan bu videoya gelince; konukları İngilizlerin Labour Party’sini yıllardan sonra “dogmatik uykusundan” uyandırdığı ve asıl tabanı olan işçi sınıfıyla yeniden buluşturacağı düşünülen Jeremy Corbyn ve elbette güzeller güzeli Keira Knightley. Eklemeden geçmeyelim: Knightley’in görüntüleri Love Actually filmindeki bir sahneden alınma. Bu videonun başlığına da Labour Actually dendiği düşünülürse, yapımın ardındaki kreatif ekip aşk ve emek arasında şirin bir bağıntı kurmak istemiş olmalı. (Türkiye versiyonu için bakınız: Sevgi neydi? Sevgi Emekti…)

Video Acid Womble imzası taşıyor. Yani, Labour Party’nin onay verdiği, resmi bir propaganda filmi değil. Yine de internette izleyenleri biraz da olsun gülümsetmiş, olumlu tepkiler almış gibi duruyor. Karl Marx’a, Komünist Enternasyonel’e ve Conservative Party’ye referanslarla dolu bu seçim videosu, bakalım (en azından dijital olan) seçmenleri ikna edebilecek; siyaset sohbetlerinin meşhur konusu “alternatif yoksunluğu” sorunsalına çare olabilecek mi?

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.