Simon’ı kurtarmak

Bu reklam filminde ürün, kameranın önünde değil.

30.11.2021 - 10:34 | Simge Şenses

Simon'ı kurtarmak

Ghostbusters: Afterlife’ın vizyona girmesi Hollywood’un yetenekli baba-oğlu Ivan ve Jason Reitman’ı ön plana çıkardı. Oscar adayı ikilinin bu yıl bir arada çalıştığı bir diğer proje ise Apple‘ın Noel reklamı oldu.

Valerie June’un “You and I” parçasının eşlik ettiği, kış bittikten sonra bile kardan adam arkadaşı Simon’dan ayrılmak istemeyen ve onu tüm yıl hayatta tutmaya çalışan küçük bir kız çocuğu olan Olive’in hikâyesini anlatan üç dakikalık reklam, TBWA/Media Arts Lab tarafından hayata geçirildi.

Reklam filminde Simon’ı ön bahçedeki kardan adam ailesini futbol topuyla yerle bir eden kardeşinden kurtarmasının ardından mutfaktaki dondurucuya yerleştiren Olive, küçük arkadaşına öyle bağlanıyor ki onu taşınabilir bir soğutucuyla kamp gezisine götürmeyi dahi başarıyor. Yeniden kış geldiğinde Simon’ı dışarı çıkaran Olive, onu sonunda karla kaplı çimlerle buluştursa da, Simon kısa süre içerisinde bir bisikletli tarafından kazara yok ediliyor. Simon’ı yeniden canlandırmak ise aileyi bir araya getiren itici güç oluyor.

Noel’in birleştiriciliğine vurgu yapan reklam filmi görünürde Apple’ın hiçbir ürününe yer vermese de, filmin yalnızca iPhone kullanılarak çekilmiş olması en güçlü reklam unsuru. Reitman’lar ve görüntü yönetmeni James Whitaker filmi çekerken, iPhone 13 Pro’nun Makro ve Sinematik modlarından, tüketici sınıfı uygulama ve lenslerinden, pratik efektleri ve DIY kamera donanımlarından yararlandı. Reklamın 60 saniyelik versiyonu televizyon ekranlarından, 3 dakikalık versiyonu ise YouTube üzerinden yayınlandı. Film, sosyal medyada da 6 ve 15 saniyelik kısa kesitleriyle yer alacak.

Jason Reitman, kamera arkası filminde projeyi şu sözlerle anlattı: “Bu, bir film yapımcısı olmak istemek için tüm zamanların en büyük anı. Hikâye yazmak istiyorsanız elinize bir kalem, şarkı yazmak istiyorsanız bir gitar alırsınız. Ve şimdi film yapmak istiyorsanız almanız gereken şey yalnızca bir iPhone.”

KÜNYE

  • Reklamveren: Apple
  • Reklam Ajansı: TBWA/Media Arts Lab
  • Yönetmenler: Ivan & Jason Reitman
Kaynak: The Drum, Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.