Silikon Vadisi ırkçı paylaşımlara savaş açtı

Facebook, Twitter ve LinkedIn ırkçı paylaşımlara karşı önlem alıyor.

17.08.2017 - 11:12 | Sencer Uçar

Silikon Vadisi ırkçı paylaşımlara savaş açtı

Cumartesi günü ABD’nin Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde ırkçı gruplar ile ırkçılık karşıtları arasında yaşanan olayların ardından, Silikon Vadisi‘nin dijital devleri neo-Nazi gruplarına, beyaz milliyetçilerine ve ırkçılara karşı yaptırım uygulamaya koyuldu. Facebook, Twitter, YouTube ve LinkedIn ile Cloudflare gibi güvenlik sistemi şirketleri, platformlarından nefret söylemi barındıran içerikleri kaldırmaya başladı. Irkçılığa karşı önlem alan platformlar arasında Spotify da yer alıyor.

Facebook topluluğunda nefrete yer olmadığını belirten Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Charlotttesville’de yaşananlar da dahil olmak üzere nefret suçunu ya da terörü yücelten paylaşımlara her daim karşı olduklarını yineledi. Kendisini beyaz milliyetçisi olarak tanımlayan yorumcu Chris Cantwell’e ait Facebook hesapları ise platformdan kaldırıldı.

Apple‘ın CEO’su Tim Cook ise çalışanlarına gönderdiği email’de, eşitliğin, kişisel değerlerinin ve inançlarının merkezinde yer aldığını yineleyerek, Charlottesville’de yaşananlara yer olmadığını, nefretin ise kanser olduğunu söyledi.

Kaynak: The Drum, The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.