Gölgelerin çekim gücü

Perulu kanser derneğinden insanları güneşten korumak için sadece gölgede çeken Wi-Fi.

06.05.2015 - 15:13 | Ozan Mert

Perulu kanser derneğinden insanları güneşten korumak için sadece gölgede çeken Wi-Fi.

Peru‘nun başkenti Lima‘daki Playa Agua Dulce plajında şu aralar mavi, irice, Kubrick‘yen bir yapı yükseldiği yerden ziyaretçileri selamlıyor. Peru Kanserle Mücadele Derneği (Peruvian League Against Cancer) için Belçikalı ajans Happiness Brussells tarafından geliştirilen bu şey aslında bir anten ve bir kablosuz internet bağlantısı alanı yaratıyor. Fakat bu alan antenin kendi gölgesiyle sınırlı.

“Shadow Wi-Fi” isimli bu uygulama cilt kanserine karşı hazırlanan bir kampanyanın yaratıcı unsuru. Ücretsiz internet erişiminden faydalanmak isteyen insanların gölgeye girmeleri gerekiyor. Aynı anda 250 kişi Shadow Wi-Fi ağına bağlanabiliyor. Güneşin hareketini takip eden sensörler sayesinde mavi yapı ve içindeki yönlü anten gün boyunca dönüyor. Ağa bağlanmak isteyenlerin de sürekli gölgede bulunmaları gerekiyor.

Happiness CCO’su Geoffrey Hantson, Shadow Wi-Fi’ın temelinde davranışsal bir yaklaşım olduğunu belirtiyor. “İnsanları sadece güneşe fazla maruz kalmanın tehlikeleri hakkında bilgilendirmiyor. Onlara gölgeye çekilmek için iyi bir sebep de veriyor: Ücretsiz internet. Tabii ki aynı zamanda onları bilgilendiriyoruz ve potansiyel olarak cilt kanserini önlüyoruz.”

Happiness, Shadow Wi-Fi’ın kaynağını kâr amacı gütmeyen kullanıma açmış. Dünyadaki diğer kanserle mücadele dernekleri sistemi kullanabilecekler. Uygulamanın bir sonraki duraklarının, San Francisco ve Yeni Zelanda plajları olması planlanıyor.

Kaynak: PSFK

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.