Serdar Erener’den reklamcı ve reklamveren portreleri

Bu yıl üç araştırma yaptım: 2010 Reklam Yatırımları Araştırması, Reklam Yaratıcıları Profil Araştırması ve Reklamveren Profil Araştırması. Serdar Erener Reklam Yaratıcıları ve Reklamveren Profil Araştırmalarından yola çıkarak reklamvereni ve reklamcıyı temsil eden iki tip çizip bana göndermiş. Ben de bunları sizinle paylaşmak istedim...
01.08.2010 - 00:00

Bu yıl üç araştırma yaptım: 2010 Reklam Yatırımları Araştırması, Reklam Yaratıcıları Profil Araştırması ve Reklamveren Profil Araştırması. Serdar Erener Reklam Yaratıcıları ve Reklamveren Profil Araştırmalarından yola çıkarak reklamvereni ve reklamcıyı temsil eden iki tip çizip bana göndermiş. Ben de bunları sizinle paylaşmak istedim.

Gerek Reklam Yaratıcıları, gerekse Reklamveren araştırmasını Türkiye’nin en büyük 100 reklam ajansı ve 100 reklamvereninin yaratıcı ve yöneticileri ile yaptık. Era Research ile birlikte gerçekleştirdiğim araştırmanın detaylı sonuçlarını geçtiğimiz aylarda bu sayfalarda sizlerle paylaşmıştım. Bu ay her iki profili karşılaştırmak, ortak ve farklı noktaları vurgalamak istedim.

Reklamverenlerin yaş ortalaması 35, reklamcılarınki 33. Reklamverenler ağırlıklı olarak (yaklaşık yüzde 71) kadın, evli, çocuklu. Reklam yaratıcıları ise ağırlıklı erkek (yüzde 64), bekar ya da boşanmış ve çocuksuz. Her iki grup da ağırlıklı olarak İstanbullu.

Reklamverenin aylık ortalama geliri 8.750 TL, reklamcının ortalama 5000 TL. Reklamveren ağırlıklı Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun, reklamcı ağırlıklı Marmara ve İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar ve İletişim bölümlerinden.

 

2010’u şekillendirecek tüketici trendleri konusunda reklamveren ve reklamcılar aynı fikirde. “Gerçek zamanlı bilgi akışı (Real Time Reviews)” ilk sırada yer alırken, ikinci sırada “Hiç bilmediğimiz iş yapma biçimleri” geliyor.

SOSYAL YAŞAM VE SİYASİ TERCİHLER
Her iki grubun da sosyal yaşamı çok hareketli. İstanbul’un en gözde restoranları her iki grubun da ilgi alanında. Reklamcılar için bir numarada 360 varken, reklamverenlerin ilk tercihi Sunset ve Vogue. Tiyatro ve benzeri kültürel etkinlikler her iki grupta da yakın sıklıkta tercih ediliyor. En popüler aktivite haftada birkaç kez dışarıya yemeğe çıkmak.

Reklamcılar ve reklamverenlerin düzenli takip ettikleri gazetelerin başında Hürriyet geliyor. Her iki grubun da en beğendiği köşe yazarı Yılmaz Özdil. Düzenli olarak okunan aylık dergilerin başında MediaCat’in gelmesi bizim için ayrı bir sevinç kaynağı oldu.

 

Her iki grup için de sosyal medyayı çok iyi kullanıyor diyemeyiz. Facebook Twitter’a göre daha fazla kullanılıyor. Twitter’da en çok takip edilen kişi ise Ahmet Hakan. İnternet ortamında haberler hurriyet.com.tr’den izleniyor.

Her iki grup da kendisini ağırlıklı ‘sosyal demokrat’ (yüzde 30-31) olarak tanımlıyor. Hem reklamverenler (yüzde 50,6) hem de reklamcılar (yüzde 56,8) 22 Temmuz seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermişler. Ülkenin ekonomik gidişatı konusunda her iki grup da kötümser.

Hem reklamcılar, hem de reklamverenler anayasa değişikliği ve açılımlara olumsuz bakarken, ne muhalefetin ne de hükümetin performansından memnun değiller.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.