Sektörün cinsiyetçi reklamlara itirazı var

Badger&Winters'tan farkındalık kampanyası.

27.01.2016 - 17:25 | Arzu Nilay Kocasu

Kadının metalaştırılmasına sektör eleştirisi

Reklam sektörünün kadını metalaştırması meselesi uzun yıllardan bu yana tartışılan, tezlere konu olan ve sektör gündeminde daima kendine ait ayrı bir yer bulmayı başaran meselelerden. Öte yandan, toplumun yansıması addedilen reklamların da geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri değişmedikçe kolay kolay değişemeyeceğini varsaysak da, pek çok marka ve ajans enerjisinin büyük bir kısmını bu alana odaklamaya başladı. Tıpkı, Mark Wahlberg ve Kate Moss’un yer aldıkları Calvin Klein reklamıyla 1990’lı yılların en ses getiren kampanyalarından birine imza atan Badger&Winters Kurucu Ortağı ve CCO’su Madonna Badger gibi.

2011 yılında üç küçük kızını ve ailesini bir yangında kaybeden Badger, kızlarını onurlandırmak amacıyla 2016’nın ilk haftalarında, kendi açıklamasıyla “bu tür cinsiyetçi reklamların genç kadınların için ne denli zararlı olduğunu ve onların özsaygı ve özgüvenleri üzerinde ne denli olumsuz etkileri olduğunu göstermek amacıyla” yeni bir kampanya başlattı: #WomenNotObjects

İnternette “objectification of women” aramasının sonuçları arasında pek çok uluslararası markanın kampanyalarının da yer aldığını gören Madonna Badger’ın iki buçuk dakikalık bir video çevresinde şekillenen farkındalık kampanyası reklam ajanslarının ve pazarlamacıların reklam kampanyaları ve iletişim çalışmalarında yer verdikleri kadınları birer meta olarak kullanmaktan vazgeçmelerini sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.