Sektörün bakış açısını değiştireceğiz

Figen Aytekin, MG Initiative'in sektöre getireceği yenilikleri anlattı.

26.04.2013 - 09:16 | Melis Madanoğlu Sözer

MG Initiative Genel Müdürü Figen Aytekin

MG Initiative Genel Müdürü Figen Aytekin, doğru hizmetin, sadece ‘ucuz satın alma’ ile tanımlandığı sektörde, bakış açısını değiştirmeyi hedeflediklerini söylüyor ve ekliyor: “MG Initiative, doğru hizmetin altını sadece rakamlarla doldurmuyor. Rakamlar, yaratıcılık ve muhakeme ile birleştiğinde, iş sonuçlarına yönelik başarı elde edilebiliyor. Aksi takdirde medya ajansının başarısı kâğıt üzerinde ‘teknik hedefler’i yakalamaktan öteye gidemiyor. İşte bu yüzden biz, sadece klasik medyayı en verimli şekilde satın almak ve planlamak için değil, tüketicimize dokunacağımız her noktanın bütünsel tasarımını yapmak üzere yola çıktık.”

MG Initiative, Türkiye pazarına girmeye nasıl karar verdi?

MG Initiative Genel Müdürü Figen AytekinTürkiye, hızlı büyüyen ekonomisine paralel olarak reklam harcamaları da hızla artan ülkeler arasında yer alıyor. Diğer taraftan IPG Mediabrands dünyadaki en büyük iletişim gruplarından birisi. Güçlü bir müşteri portföyüne sahip ve bu portföy içinde Türkiye’de hizmet veren marka sayısı oldukça fazla.

MG Initiative öncesinde UM ile Türkiye pazarında yer alan IPG, hem reklam harcamaları açısından var olan potansiyele ayak uydurmak hem de hâlihazırda küresel portföyde yer alan markalara Türkiye’de de hizmet verebilme fırsatını yakalayabilmek adına yeni markaları ile pazarda büyümeye karar verdi. Ayrıca, rakiplerin Türkiye’de birden fazla marka ile yer almasının da verilen kararda etkisi oldu. Böylece MG Initiative ve Contenmedia-BPN, Ocak 2013 itibarıyla lanse edildi.

Sektöre yenilik anlamında neler sunuyorsunuz? Sektöre sunduğunuz size özel farklılıklar neler?

Yaptığımız işin temel içeriği tüm ajanslar için aynı. Fark, bu içeriğin nasıl bir süreçte yönetildiği ve bu sürecin sonunda müşterinin ne elde ettiği. Dolayısıyla farkın anlaşılabilmesi için hizmete bakılması gerekiyor. Ancak doğru hizmetin, hemen hemen sadece ‘ucuz satın alma’ ile tanımlandığı bir sektörde, bakış açısını değiştirerek ‘doğru hizmet’ tanımını farklılaştırmak hem zor hem de kolay. Zor çünkü potansiyel müşterinizi satın alma ötesinde verdiğiniz hizmete dair sağlayacaklarınızı anlatarak ikna etmek, inanç, sabır, inat ve emek istiyor.

“Doğru hizmet tanımı tüm doğallığı ile ucuz satın almanın ötesine geçiyor.”

Kolay çünkü bir kez ikna edip kapıdan sokarsanız, çok kısa sürede farkı görüyor ve ‘doğru hizmet’ tanımı tüm doğallığı ile ‘ucuz satın alma’ ötesine geçiveriyor. MG Initiative, doğru hizmetin altını sadece rakamlarla doldurmuyor. Rakamlar, yaratıcılık ve muhakeme ile birleştiğinde, iş sonuçlarına yönelik başarı elde edilebiliyor. Aksi takdirde medya ajansının başarısı kâğıt üzerinde ‘teknik hedefler’i yakalamaktan öteye gidemiyor. İşte bu yüzden biz, sadece klasik medyayı en verimli şekilde satın almak ve planlamak için değil, tüketicimize dokunacağımız her noktanın bütünsel tasarımını yapmak üzere yola çıktık. Bu tasarımı yaparken cesaret, sadelik, kararlılık ve sürat, ajansımızın düsturları. Temel çatıyı bu misyon ile kurduğumuz noktada araçlarımız da buna hizmet vermek üzere yapılanmış oluyor.

Nitekim IPG Mediabrands’in faaliyette olduğu her ülkeye özel olarak geliştirdiği ve amacı o ülke insanının tüketim alışkanlıklarını yakından tanımak olan Connections Panel, Türkiye’de kullanımımızda. İlave olarak, hızla değişen tüketici eğilimlerini sürekli takip ederek ülkelere özel çözümler geliştiren IPG Media Lab, kısa süre içinde Türkiye’yi de kapsayacak olan ve yine tüketici içgörüleri üzerine bizi besleyecek Real Lives, güçlü araçlarımız arasında yer alıyor. Hem kalitatif hem de kantitatif veriler ile değerlendirilen touchpoint’leri aynı potaya alarak markaya özel analiz imkânı sunan araçlarımızın yanı sıra raporlamaya yönelik global tool’larımızı da Türkiye ofisimizde kullanmaya başladık.

Kısa vadede sektörün gündeminde neler olacak? Hangi mecranın ya da içeriklerin üzerine yoğunlaşıyorsunuz?

Açıkçası iletişim stratejisinin bel kemiği olan medya planlama ve satın almanın sadece satın alma ayağı ile varlık göstermesinin gündemimizden çıkacağını umuyoruz. Buna paralel olarak kısa vadede zamanımızın daha büyük bir bölümünü medya stratejisi konuşarak geçireceğiz. Bu da dijital olan bir dünyada gerçek anlamda online ve offline entegrasyonu anlamına geliyor. Bu entegrasyonun en önemli bileşenlerinden biri olan OVR (Online Video Reklam) yoğunlaşacağımız içerikler arasında yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.