Sebzelerin seksi fotoğrafları için tıklayın

Pazarlamaya günah çıkartan 'food porn' endeksi.

10.04.2014 - 13:24 | Ozan Mert

Pazarlamaya günah çıkartan 'food porn' endeksi.

Instagram‘dan menemen görselleri paylaşan bir toplum olan bizler için durum biraz farklı belki ama internette ‘food porn’ etiketi altında paylaşılan yemek görselleri genel olarak suçluluk ve zevki aynı tabakta buluşturan sağlıksız besinlere aittir. Muhteşem bir görsellik çerçevesinde kat kat hamur işi, göz kamaştıran soslar, ekrandan taşan bir dolgunluk vs. resmedilir. ‘Food porn’ ibaresinin kendisi tartışmalı olsa da kastedilen şey bugün aşağı yukarı herkesin kafasında şekillenmiş durumda.

Tiny Rebellion isimli kreatif ajansın Bolthouse Farms isimli gıda imalatçısı için hazırladığı Food Porn Index, food porn’un sağlıksız besinlerle sınırlandırılmamasını amaçlıyor. Bu endekse göre internetteki #FoodPorn’un yüzde 70’i abur cuburdan ibaret. Tiny Rebellion’ın sözcüsü bu projeyi görselliğin davranışa yön verdiği inancı etrafında şekillendirdiklerini belirtiyor. Sağlıklı ve sağlıksız besinlerin internetteki ne kadar dengesiz bir biçimde temsil edildiklerini göstererek insanları düşünmeye sevk etmeye çalıştıklarını söylüyor. Sağlıklı besinlerin daha sık temsil edilmesinin, insanlara herhangi bir dayatma olmaksızın beslenme tercihlerinin bu yönde değişmesine etkisi olacağını düşünüyorlar.

Görselin üzerine tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

Sebzelerin seksi fotoğrafları için tıklayın

Hazırlanan internet sitesi, endeksin takip ettiği en popüler 12 sebze ve 12 abur cubur yiyeceğin herhangi bir andaki bahsedilme oranlarını görselleştiriyor. Yiyecekleri temsil eden bölmelerden herhangi birine tıkladığınızda bir animasyonla karşılaşıyorsunuz. Yiyeceğin sağlıksız olup olmadığına göre site sizi tweet atmaya teşvik ediyor.

‘Food porn’ kelimesi esas itibarıyla gıda endüstrisinin dergilerde yayımladığı ihtişamlı ilanları tarif etmek için icat edilmiş bir laf. Ajans sözcüsü yemek tercihlerinde pazarlamanın büyük bir rolü olduğunu belirtiyor. Bu tür projeler aynı silahı kullanarak işlerin tersine çevrilebileceği düşüncesinden besleniyor.

Kaynak: Fast Company

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.