MediaCat

Savaşın izlerini gösteren interaktif sokak görünümü

Undeniable Street View projesi Rusya işgali altındaki Ukrayna şehirlerinde yaşanan yıkımı gözler önüne seriyor.

Savaşın izlerini gösteren interaktif sokak görünümü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıldönümü arifesinde bir araya gelen bir grup Ukraynalı kuruluş, savaşın siviller üzerindeki etkisini Yadsınamaz Sokak Görünümü (Undeniable Street View) ile gözler önüne seriyor.

United24, Voices of Children, Nova Ukrayna ve Vostok-SOS gibi kuruluşların ajans ‿ and us işbirliğiyle hayata geçirdiği proje, 100 kilometreyi aşkın sokak görünümünü kapsıyor. Ukraynalı uzman fotoğrafçıların çekimlerinden oluşan interaktif sokak görünümünü inceleyenler, başkent Kiev’in yanı sıra İrpin, Harkov, İzyum, Çernihiv ve Sumi şehirlerindeki gerçek yıkıma tanıklık ediyor. Yıkılan yerlerin eski fotoğraflarının da yer aldığı Theundeniablestreetview.com adresinde şehirlerin savaştan önceki ve sonraki durumlarını görüntülemek mümkün.

Ukraynalılara tıbbi ve insani yardımda bulunan kâr amacı gütmeyen kuruluş Nova Ukrayna’dan Igor Markov, “Rus işgalinin başından bu yana Ukrayna halkı zorluklarla, yaygın yıkımlarla karşı karşıya. Milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu. Mümkün olduğunca çok sayıda insana yardım etmek amacıyla Nova Ukrayna tıbbi yardım, tahliye, temel insani ihtiyaç ve ortak altyapı için destek sağlıyor. Ülke dışında farkındalık yaratmak için Ukrayna sokak görüntüleri yıkımı ve acıyı görselleştiriyor. Görüntüler, ABD ve dünyanın dört bir yanındaki insanların Rus saldırganlığının neticelerini ve mesuliyetini anlamalarına yardımcı oluyor” yorumunda bulundu.

United24 sözcüsü Yadsınamaz Sokak Görünümü ile ülkeyi yeniden inşa etme çabaları konusunda farkındalık yaratmak istediklerini söylerken, “Savaşın en büyük silahlarından biri her zaman gerçekler olacak” diyen fotoğrafçı Mykola Omelchenko ise, “Yıkım arasında yaşayan Ukraynalılar olarak gerçeği ortaya çıkarmak ve savaşın günlük gerçeklerini kendi bakış açımızdan göstermek zorunda hissettik. Verilen zarar inkâr edilemez. Tüm dünyanın burada gerçekte olan biteni ilk elden tecrübe etmesini istiyoruz” diyor.

Suçu belgelemenin yanı sıra savaşın hiç kimse tarafından kabul edilmemesi gerektiğini vurgulamak için hayata geçirilen projenin internet sitesi ve fotoğrafları, Ukrayna Başsavcılığına kanıt olarak sunulacak. Proje ekibinde bulunan diğerleriyle birlikte fotoğraflar WARUPCLOSE.com adresinde de yer alacak. Ayrıca 22 Şubat’ta Washington, 24 Şubat’ta Paris, 27 Şubat’ta Berlin, 2 Mart’ta Varşova ve ileri bir tarihte Brüksel’de de sergilenecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.