Samsung’un veliahtı tutuklandı

Jay Y. Lee, hakkında çıkan rüşvet iddiaları sebebiyle yargılanacak.

17.02.2017 - 15:37 | Haluk Kasarcı

Samsung Türkiye'ye yeni pazarlama iletişimi kıdemli müdürü

Samsung Group bünyesindeki en yetkili isimlerden biri ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumundaki Samsung’un bir sonraki yöneticisi olmasına kesin gözüyle bakılan Jay Y. Lee’nin tutuklanması talep edildi. Lee bir süredir rüşvet, yalancı şahitlik ve yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıyaydı.
Seul mahkemesi tarafından delil karatma ya da kaçma ihtimaline karşılık tutuklu yargılanması talep edilen Lee’nin, mahkemeye ilişkin prosedürlerin gerçekleşmesi ve yargılanmasıyla birlikte 18 aya kadar tutuklu kalabileceği belirtiliyor.

Samsung'un veliahtı tutuklandıJay Y. Lee’nin şirketin yönetimine geçmek konusunda hükümet desteği alabilmek adına Güney Kore Devlet Başkanı Park Guen-hye’nin yakın bir arkadaşına 38 milyon doları bulan bir “menfaat” sağladığı iddia ediliyor.

İddialara ilişkin soruşturmalar başladığından bu yana gözaltında tutulan Lee’nin, mahkemece verilen yakalama kararı sonrası tutukluluk hali devam edecek. 2014’ten bu yana Samsung’un de facto lideri olarak tanınan Lee ilk olarak ocak ayında sorgulanmış ancak delil yetersizliği sebebiyle serbest bırakılmıştı.

Lee’nin tutukluluğunun devamı, Samsung’un geçtiğimiz yıl büyük beklentilerle piyasaya sunduğu akıllı telefon Note 7’nin kısa süre içinde ortaya çıkan güvenlik sorunları sebebiyle geri çekilmesinin ardından yaşanan ikinci büyük skandal olarak kayıtlara geçti.

Samsung Group tarafından karar ilişkin yapılan ilk açıklamada “Bundan sonraki yasal süreçte gerçeğin ortaya çıkması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.