Sağlıklı bir yıl için 110 bilimsel öneri!

Herkese Sağlık dergisi, 2010 yılının ilk, yayım hayatının ise üçüncü sayısında sağlıklı bir yıl geçirmek isteyenlere 110 bilimsel öneri sunuyor...

12.01.2010 - 00:00 | MediaCat

Sektörel uzmanlık dergilerine ve kurumsal yayınlara odaklanmış olan Kapital Medya tarafından hazırlanan Herkese Sağlık dergisi, 2010 yılının ilk, yayım hayatının ise üçüncü sayısında sağlıklı bir yıl geçirmek isteyenlere 110 bilimsel öneri sunuyor. Hiçbir konuyu bilimsel verileri değerlendirmeden sayfalarına taşımayan dergide ayrıca domuz gribine dair bir araştırmadan elde edilen çarpıcı sonuçlar, nezle ve gripte ekinezya efsanesi, alışveriş hastalığı ve futbol taraftarlığı gibi ilginç konular da yer alıyor.

Sağlık konusunda önemli bir rehber niteliği taşıyan ve ilk sayısıyla büyük beğeni ve ilgi toplayan Herkese Sağlık dergisi, 2010 yılının ilk, yayım hayatının ise üçüncü sayısında sağlıklı bir yıl geçirmek isteyenlere yol gösteriyor.

Türkiye’nin sağlık alanındaki uzmanları tarafından hazırlanan 110 maddelik bir öneri listesini okurlarıyla paylaşan Herkese Sağlık, ağrı sorunlarından obeziteye, kan hastalıklarından cilt sağlığına, kanserden hipertansiyona varıncaya dek tam 21 alanda uzman görüşlerini sayfalarına taşıyor.

Derginin üçüncü sayısında mercek altına aldığı bir diğer önemli konu ise domuz gribi… 8600 FikriMühim üyesinin katılımıyla düzenlenen bir anketin çarpıcı sonuçlarını irdeleyen Herkese Sağlık, Türk halkının domuz gribi aşısına karşı takındığı olumsuz tavrın nedenlerini de gün ışığını çıkarıyor.

Çocukları enfeksiyonlardan korumanın yolları, geç konuşan bebekler için yapılması gerekenler, birbirine düşman ve dost besinler, spor yapmanın tansiyonu düşürmeye olan olumlu etkisi, idrar kaçırma, kedilerde AIDS, bakteriler ve oluşma nedenleri gibi pek çok konu da Herkese Sağlık’ın Ocak sayısında okuyucuların bilgisine sunuluyor. Derginin “Şehir Efsaneleri” bölümünde ise ekinezyanın grip ve nezle üzerindeki etkilerinin bilimselliği inceleniyor.

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ardından…
Herkese Sağlık, Cüzam Haftası nedeniyle Türkiye’nin kanatsız meleği Prof. Dr. Türkan Saylan’ı da anıyor. Cüzamla Savaş Derneği ve Vakfı Kurucusu olarak tarihe geçen ve çalışmalarıyla Türkiye’deki binlerce kişinin hayatını değiştiren Saylan’ın nezdinde, bu hastalığın Türkiye’deki gelişimine de ışık tutuluyor.

Herkese Sağlık dergisinin bir diğer önemli konuğu ise tıp tarihinin şair ruhlu seyyahı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi… Türkiye’nin en değerli bilim insanlarından biri olan Hatemi’yle yapılan keyifli ve aydınlatıcı bir röportaj derginin sayfaları aracılığıyla okurlarla buluşuyor.

Futbol taraftarlığı bir hastalık mıdır?
Herkese Sağlık dergisinin bu ayki özel dosya konusu ise futbol taraftarlığının bir hastalık olup olmadığı… Mustafa Çetiner’in kendi anekdotlarından yola çıkarak kaleme aldığı yazıda, Türkiye nufüsunun yüzde 74’ünü oluşturan futbol taraftarlarının iddia edildiği gibi hasta olup olmadığı inceleniyor. Yaşanmış futbol hikâyelerine ve evdeki tribünlere de değinilen haberde “Neden taraftar olunur?” sorusuna uzmanlar tarafından yanıt aranıyor. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmaların sonuçları ise futbolun kültürel, sosyal ve psikolojik açıdan ele alınmasına yardımcı oluyor.

96 sayfalık zengin içeriği ve 2,5 TL’lik avantajlı fiyatıyla Türkiye çapında 30 bin kişiye ulaşmayı hedefleyen Herkese Sağlık dergisi, bilimi referans alan ancak konuları işleyiş tarzıyla kolay ve keyifli bir okuma sunan bir yayın niteliği taşıyor. Herkese Sağlık, her biri alanında öncü isimlerden oluşan ve İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Çetiner ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Önder Erengül’ün koordinatörlüğündeki 44 kişilik bir danışma kurulu tarafından hazırlanıyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.