Sabit hatlar rekabete açılıyor

Uluslararası ve şehirlerarası telefon işletmeciliği lisanslarının verilmesinin ardından bu kez şehir içi telefon işletmeciliği özel sektöre açılıyor.

31.07.2007 - 11:01 | MediaCat

Uluslararası ve şehirlerarası telefon işletmeciliği lisanslarının verilmesinin ardından bu kez şehir içi telefon işletmeciliği özel sektöre açılıyor. Telekomünikasyon Kurulu’nun şehir içi telefon işletmeciliğinin özel sektöre açılmasına ilişkin kararı, asgari lisans bedelleri belirlenmek üzere Başbakanlığa gönderildi. Sektör yetkilileri, sabit hatların rekabete açılmasının 2008 ortalarını bulabileceğini söyledi.

Şehir içi telefon işletmecilerinin lisans için ödeyecekleri asgari bedeller, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek. Telekomünikasyon Kurumu, şehir içi telefon işletmecilerine daha önce diğer işletmeciler için verdiği “A” tipi lisans düzeyinde lisanslama yapacak. Sınırsız sayıda işletme lisans başvurusunda bulunabilecek. Kurum, bu alanda faaliyet gösterecek işletmelerin “A” tipi lisanslarda olduğu gibi yaklaşık 400 bin YTL lisans bedeli ödemesini öngörüyor.

Lisansların asgari bedelleri Bakanlar Kurulu kararından sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak. Daha sonra işletmeler, Telekomünikasyon Kurumundan lisanslarını almaya başlayacaklar. Lisansların Ağustos ayında verilmeye başlanabileceği öğrenildi.

Özel işletmelerin lisans alarak bu alanda faaliyete başlamasıyla Türk Telekom’un şehir içi telefon işletmeciliği konusundaki tekeli de sona ermiş olacak. Telekomünikasyon Kurumu’nun daha önce verdiği uluslararası ve şehirlerarası telefon işletmeciliği lisanslarıyla Türk Telekom’un bu alandaki tekel pozisyonu sona ermişti.

CNBC-e’nin yayınına katılan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, lisans süreciyle birlikte sabit hatların rekabete açılmasının 2008 ortalarını bulabileceğini söyledi. Arıak, yerli ve yabancı 5-10 yatırımcının sabit hat işletmeciliğine talip olabileceğini ifade etti. Telekomünikasyon sektörü yetkililerinin ve sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiği zirvede konuşan Rekabet Derneği İstanbul Şube Başkanı Kemal Erol, piyasada hakim durumda olan Türk Telekom’un rekabeti gözetmesi gerektiğini savundu. Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran da sabit hatlarda indirimin zor olduğunu ancak ADSL konusunda tarife değişikliklerine Türk Telekom’un sıcak baktığını açıkladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.