Her on kişiden yedisi radyo dinliyor

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından hazırlanan Radyo Paneli’nin sonuçları açıklandı. Son bir yıla bakıldığında genel radyo dinleme oranının yüzde 71 olduğu dikkat çekerken internet ve cep telefonlarından da radyo dinleyenlerin sayısı giderek artıyor.

31.07.2007 - 11:22 | MediaCat

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından hazırlanan Radyo Paneli’nin sonuçları açıklandı. Son bir yıla bakıldığında genel radyo dinleme oranının yüzde 71 olduğu dikkat çekerken internet ve cep telefonlarından da radyo dinleyenlerin sayısı giderek artıyor.

Ülkemizde 1990’lardan sonra hızla gelişen özel radyolar, sayısı 1.000’in üzerinde yayın kuruluşunun bulunduğu etkili bir mecra yarattı. Sektördeki bu çok çeşitli ve kendine has sunum, radyoların bir reklam ve iletişim mecrası olarak değerlendirilmesini ve dolayısıyla ölçümünü bir uzmanlık alanı haline getirdi. Ipsos KMG “Radyo Paneli” adı altında 2003 yılından bu yana gerçekleştirdiği ölçümleme sistemi ile sektörde ilk olan bu raporu sunuyor.

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü tarafından gerçekleştirilen “Radyo Paneli” sonuçlarına göre son bir yıllık dönem içinde nüfusun yüzde 71’inin radyo dinlediği dikkat çekiyor. Dinleyici profiline bakıldığında kadınlar yüzde 75 ile hem ortalama üstünde bir dinleme oranına sahipken, dinleme oranı yüzde 66 olan erkeklere göre daha fazla radyo dinliyorlar. Her on kişiden yedisi radyo dinliyor…

Radyo dinleyici kitlesinin ortalamanın üstünde bir oranda eğitimli kişilerden oluştuğu görülüyor. Yaş gruplarında en fazla dinleyici kitlesinin yüzde 75’lik bir oranla 21-30 yaş grubu oluştururken radyo dinleme oranlarının yaş seviyeleri yükseldikçe azaldığı dikkat çekiyor. Meslek grupları açısından bakıldığında ise işverenlerin ve ev hanımların ortalamanın üzerinde bir dinleme oranına sahip olduğu göze çarpıyor.

Zaman dilimlerinde radyo dinleme oranının öğlen 11.00 – 13.00 saat diliminde en yüksek seviyesine ulaştığı dikkat çekiyor. Genel erişimin düştüğü akşam saatlerinde ise çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu 20 yaş altı grubunun erişiminin daha istikrarlı bir çizgi izlediği görülüyor. Rapordan çıkan en dikkat çekici sonuç ise internet ve cep telefonundan radyo dinlemenin giderek artması.

Ipsos KMG, Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman raporu söyle değerlendiriyor;
“Bu saptamalardan hareketle radyo dinleyici kitlesinin ‘nitelikli tüketici’ grubunda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Üstelik radyo erişim araçlarının çeşitlenmesi ve bu araçlardan (cep telefonu, internet vb) radyo dinlemenin giderek artıyor olması da bu nitelikli ve genç tüketici grubuna erişimi ‘radyo mecrası’ aracılığıyla kolaylaştırıyor. Bununla birlikte bu hareketliliğin radyo reklamlarında ciddi artışlar getirdiği söylenemez. Hala radyo ‘hak ettiği yere’ gelmeye çalışıyor. Sektör çalışanları ve ajanslar dinleyicinin karşısına daha cazip ve ayırt edici prodüksiyonlarla daha yaratıcı spotlarla çıkmaları, reklamverenlerin ve medya ajanslarının daha sıkı bir iş birliği içerisinde çalışmaları, ciroların ve marjların yüksek olduğu diğer mecralardan ve bu mecralarla ilgili iş yoğunluğundan başlarını biraz kaldırarak bu mecraya da yönelmeleri kısa ve orta vadede özellikle reklamverenlere büyük avantajlar sunacak gibi gözüküyor.”

Radyo Paneli Hakkında:
Radyo Paneli, Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD) ve radyo kuruluşları öncülüğünde, Türkiye’de radyoların reklam yatırımlarından hak ettikleri payları alabilmeleri amacıyla, sektöre geçerli ve güvenilir bir ölçümleme sistemi sunmak üzere 2003 yılından bu yana Ipsos KMG tarafından hazırlanıyor.

Çalışmada 24 ilde 12 yaş üstü kent ve yarı-kent bütün ulusal, bölgesel ve yerel radyoların dinlenme oranları, süreleri ve dinleyici profilleri ölçülerek; sonuçlar projede yer almayı kabul eden radyolar için açık, geri kalan radyolar için kapalı (toplu) biçimde radyoların, medya planlamacıların ve reklamverenlerin hizmetine sunuluyor. Radyo Paneli’nde dinleme yeri ve dinleme biçimine göre de veri toplandığından internetten, cep telefonundan ve uydudan radyo erişimi de ayrıca raporlanabiliyor. Tabakalı tesadüfi örnekleme metoduyla geniş kapsama, bireysel günlük yönteminin uygulanması, uluslararası standartlara uygun kontrol sisteminin işler kılınması, sürekli veri toplama ve üç ayda bir raporlama projenin temel unsurlarını teşkil ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.