Sabancı Toyota hisselerini devretti

Tüm dünyada Toyota Grubu araçlarının en büyük bağımsız distribütörü ALJ’nin, Sabancı Holding’in yüzde 65 oranındaki Toyotasa hissesini...

30.09.2009 - 00:00 | MediaCat

Tüm dünyada Toyota Grubu araçlarının en büyük bağımsız distribütörü ALJ’nin, Sabancı Holding’in yüzde 65 oranındaki Toyotasa hissesini devralma süreci tamamlandı. 5 yıl içinde Toyota’da 50 bin adetlik satışa ulaşmayı öngören ALJ, 2020 yılında Türkiye otomotiv pazarının lideri olmayı hedefliyor. Şirketin CEO’luğunu, Ali Haydar Bozkurt üstlenecek. Bozkurt, aynı zamanda şirketin Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.

ALJ, Türkiye’de Daihatsu distribütörlüğü ile başlayan yatırımlarını, dünyada 55 yıllık distribütörlük geçmişine sahip olduğu Toyota markası ile büyütüyor. Sabancı Holding’in, Toyota Motor Europe ve Mitsui ile ortak olduğu Toyotasa’da bulunan yüzde 65 oranındaki hissesinin, tüm dünyada Toyota Grubu (Toyota-Lexus-Daihatsu) araçlarının en büyük bağımsız distribütörü ALJ’ye devri tamamlandı. Devir işlemi ile ilgili son imzaların atılmasının ardından, Yönetim Kurulu Üyesi ve şirket CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un ev sahipliğinde, ALJ Başkan Yardımcısı Rif Abou Richeh ile ALJ Grup CFO’su Sidhesh Kaul’un katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye dahil dünyanın 12 ülkesinde Toyota grup markaları ile ilgili otomobil operasyonları bulunan ALJ’nin orta vadede dünyadaki satışını 500 bin adede çıkarmayı öngördüğünü söyleyen Bozkurt Türkiye’deki hedefleri ile ilgili şunları ifade etti:

“Hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 50.000 adetlik satışa ulaşarak, Toyota’nın pazar payını yüzde 6’dan yüzde 10’a çıkarmak. 2020 yılına kadar ise Türkiye’de pazar liderliğini elde etmeyi hedefliyoruz. Orta ve uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Geçen yıl tüm dünyada 320 bin araç sattık. Amacımız ALJ Grup’un yurtdışındaki başarısını Türkiye’ye de taşımak. Amacımız, ALJ’nin tüm operasyonlarındaki “Önce Müşteri” politikasını en üst düzeyde uygulayarak, Toyota’nın marka imajını ve pazar payını artırmaktır” dedi.

Toyota’nın yeni CEO’su Ali Haydar Bozkurt olacak

Şirket isminde değişiklik yapılacağını ancak bunun için birkaç aylık bir zaman gerektiğini sözlerine ekleyen Bozkurt, değişiklik yapılana kadar şirketin faaliyetlerine Toyotasa adı altında devam edeceğini ifade etti. Ali Haydar Bozkurt, 1 Ekim 2009’dan itibaren Toyotasa CEO’luğunu üstlenecek. Bozkurt, aynı zamanda şirketin Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.

“Sabancı’dan devraldığımız bayrağı ileriye taşıyacağız”

Rahmetli Özdemir Sabancı’nın girişimleriyle 1984’te Türkiye’ye getirilen Toyota markasının Sabancı Holding tarafından şimdiye kadar başarıyla yönetildiğini ifade eden Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Toyota’nın Türkiye’de bugünlere gelmesinde TMC’yi (Toyota Motor Company) Türkiye’de yatırıma ikna eden rahmetli Özdemir Sabancı’nın büyük rolü var. Hem Sabancı Holding’in hem de Toyota Grubu’nun yaptığı yatırımlar Toyota’nın Türkiye operasyonuna olduğu kadar Türkiye’nin ekonomisine de önemli katkı sağladı. Bizler de Toyota Grubu markalarının dünyadaki en büyük bağımsız distribütörü ALJ olarak, Sabancı Holding’den devraldığımız bu bayrağı daha ileriye taşımaya kararlıyız.”

Lexus 2010’da Planlanıyor

ALJ olarak Türkiye’yi otomotiv sektöründe bölgenin en önemli ekonomisi olarak gördüklerini, sektörün potansiyeline ve geleceğine inandıklarını da belirten Bozkurt, “Bu nedenle 10 yıldır Daihatsu distribütörlüğüyle faaliyet gösterdiğimiz Türkiye’de yatırımlarımızı büyütme kararı aldık. Sektörel tecrübemiz ve Toyota Grubu ile iş ortaklığının ötesindeki dostluğumuz sayesinde hedeflerimizi zorlanmadan gerçekleştireceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki yatırımlarının Toyota ile sınırlı kalmayacağını da vurgulayan Bozkurt, “Türk otomotiv sektöründeki varlığımızı daha da güçlendirmeyi düşünüyoruz. Benzer büyüklükte yeni yatırımlar yapacak mali güce sahibiz. Toyota Grubu’nun lüks otomotiv markası Lexus’un Türkiye’ye gelişi uzun zamandır bekleniyordu. TME (Toyota Motor Europe) ile en kısa zamanda Lexus ile ilgili görüşmelere başlayacağız. Anlaşma sağlandıktan sonra hedefimiz 2010 yılında Lexus markasını da Türkiye pazarına sunmaktır. ” dedi.

Toyota, Türk yöneticilere emanet

Bozkurt, Toyota bayilerinin devir işleminden son derece memnun olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"ALJ Grubu’nun yapısını incelerseniz, faaliyet gösterdiği ülkelerde yerel yöneticileri tercih ettiklerini görebilirsiniz. Toyota Türkiye’de de aynı modeli uygulayacağız."
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.