Sabancı Rusya’da yatırım yapacak

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Carrefour'un Rusya'da süpermarketler zinciri satın alabileceğini söyledi.

28.08.2006 - 00:00 | MediaCat

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Carrefour’un Rusya’da süpermarketler zinciri satın alabileceğini söyledi.

Rus İnterfaks ajansı, Sabancı’nın Bloomberg Ajansına yaptığı açıklamada, Carrefour’un Rusya pazarına açılmak istediğini ve bu yüzden bu ülkede mevcut büyük bir süpermarketler zincirini satın alabileceğini söylediğini duyurdu.İnterfaks, Carrefour’un Rusya’da satın almayı planladığı süpermarketler zincirini Sabancı Holding ortaklığıyla yöneteceği kaydedildi.

Dünya çapında 30’dan fazla ülkede 10 binden fazla mağazaya sahip olan Carrefour’un Rusya’da herhangi bir mağazası bulunmuyor. Rusya’da süpermarket piyasasının en önemli oyuncularını, Fransız Oşan ile Enka-Koç ortaklığı Ramstore oluştururken, Metro grubunun da Rusya genelindeki mağaza sayısını yu yıl sonuna kadar 40’a çıkarmayı planladığı açıklandı. (A.A)

Ramstore ise Moskova’da yeni mağazalar açmak yerine, bölgelere yayılma politikası çerçevesinde, dün Rusya’nın Lipetsk kentinde 59’unca mağazasını açtı. İnterfaks, Ramstore’un 2005 yılındaki cirosunun 2004 yılına kıyasla yüzde 27 oranında artarak 600 milyon dolar seviyesine ulaştığını duyurdu.