Sabancı Holding CEO’su istifa etti

İstifası açıklanan Zafer Kurtul'un yerine Mehmet Göçmen geçecek.

20.02.2017 - 18:04 | Arzu Nilay Kocasu

Sabancı Holding ve Enerjisa'da üst düzey iki atama

Yedi yıl önce dönemin Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü’nün görevden ayrılmasını takiben Haziran 2010 itibarıyla Sabancı Holding CEO’su olarak atanan Zafer Kurtul’un istifa ettiği açıklandı. Hürriyet’te yayınlanan habere göre görevinden kendi rızasıyla ayrılan eden Kurtul’un yerine Mehmet Göçmen geçecek.

Sabancı Holding CEO'su istifa etti

Zafer Kurtul

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş’den KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 20 Şubat 2017 tarihindeki toplantısında; Zafer Kurtul‘un H.Ö. Sabancı Holding A.Ş Chief Executive Officer’lık görevinden 30 Mart 2017 tarihi itibarıyla kendi isteği doğrultusunda ayrılma talebinin kabulüne; aynı tarihten geçerli olmak üzere Mehmet Göçmen’in H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.’ye Chief Executive Officer olarak atanmasına karar verilmiştir.”

Haberturk’ün ilgili haberinde yer alan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın konuyla ilgili açıklamasıysa şöyle:

“Topluluğumuzda 1998 yılında Akbank Genel Müdür Yardımcısı sonra Akbank Genel Müdürlük görevini üstlenen, 2010 yılından bugüne kadar da Sabancı Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak başarılarımıza büyük katkı yapan Zafer Kurtul’a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Sabancı Holding CEO'su istifa etti

Mehmet Göçmen

Topluluğumuzda çeşitli kademelerde 14 yıldır üst düzey sorumluluklar üstlenen ve son olarak stratejik yatırımlarımızın kümelendiği enerji sektöründeki faaliyetlerimizi başarıyla yöneten Mehmet Göçmen 30 Mart 2017 itibarıyla bayrağı devralıyor.

Bu atama Sabancı Holding’i farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucudur. Bu çerçevede CEO olarak atanan Sayın Mehmet Göçmen’in, Türkiye’nin Sabancı’sını daha yüksek hedeflere taşıyacağına ve tüm paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaya liderlik edeceğine inanıyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.”

Kaynak: Hürriyet, Haberturk