Sabah ve ATV’nin devir teslimi yapıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün

25.04.2008 - 13:33 | MediaCat

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün dün itibariyle Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş’ye devir ve teslim edildiğini bildirdi.

TMSF’den yapılan yazılı açıklamada, ATV-Sabah Ticari İktisadi Bütünlüğünün, Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş’ye 1,1 milyar dolar bedel üzerinden 5 Aralık 2007 tarihinde ihale edildiği, ihalenin, Fon Kurulunun 21 Şubat 2008 tarihli kararı ile onaylandığı hatırlatıldı.

Turkuvaz A.Ş tarafından ihale bedelinin 22 Nisan 2008 tarihinde TMSF hesaplarına ödendiği ve satış işleminin ihale şartnamesine uygun bir biçimde sonuçlandırıldığı belirtilen açıklamada, “Bu kapsamda; ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 24 Nisan 2008 itibariyle Turkuvaz A.Ş’ye devir ve teslim edilmiştir” denildi.

Açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 27 Ekim 2000 tarih ve 86 sayılı kararıyla Etibank A.Ş’nin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin Bankalar Kanunu’nun 14/3 ve 14/4 maddesine istinaden Fona devredildiği, o tarihten bu yana Etibank A.Ş hakim ortağı Medya Grubundan olan Fon alacaklarının tahsiline yönelik çalışmaların çerçevesinde gerçekleştirilen yasal takip işlemleri yanında borçlu grupla ve/veya üçüncü taraflarla muhtelif protokoller düzenlendiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu meyanda öncelikle tüm yasal ve idari süreç boyunca Medya Grubu varlıklarının değerlerinin ve faaliyetlerinin muhafazası ile hayatiyetlerinin sürdürülmesi amaçlanmış, böylelikle varlıkların kolaylıkla değer kaybedebildiği medya sektöründe mevcut değerlerin muhafaza ve geliştirilmesi, bu suretle Fon alacaklarının azami değerle tahsiline yönelik olarak olağanüstü çaba sarf edilmiş bulunulmaktadır.

Fonun Kanunlardan kaynaklanan yetki ve görevleri çerçevesinde aralarında ATV Televizyonu ve Sabah Gazetesinin de yer aldığı varlıkların sahibi olan Merkez Grubu şirketleri ile Medya Grubu şirketlerinin yönetim ve denetimlerinin Fon tarafından devralınması sonrasında, muhatap üçüncü şahıslarla da adilane bir çerçevede protokol imzalanarak anlaşma sağlanmış ve söz konusu varlıkların ihale yolu ile satışı için gerekli hukuki zemin oluşturulmuştur.”

Kamu alacağının azami ölçüde tahsilini teminen söz konusu şirketlerin, Fon tarafından atanan yönetim kurulu tarafından, verimsiz ve pasif ‘kamu işletmeciliği’ anlayışından uzakta, dinamik, basiretli ve dirayetli bir işletmecilik yaklaşımıyla yönetildiğine işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:


”SATIŞ, BAŞARILI ŞEKİLDE SONUÇLANDIRILDI”

”Editorial bağımsızlığa, sektöre örnek olacak ölçüde saygı duyarak, medya kuruluşlarının değerleri, piyasa payları, rekabet güçleri muhafaza edilmiş ve nihayetinde bugünkü satış değerine ulaşılmıştır. Bu süreçte şirketlerin çalışan ve yöneticilerinin her şartta gösterdikleri özverili çabalar da, bu başarının sağlanmasının en önemli unsurlarından biri olarak görülmelidir.

Finansal piyasalardaki küresel dalgalanmaya ve yurt içinde medya sektörüne yönelik yatırım talebinin zayıflığına rağmen, TMSF’nin ülke içinde ve uluslararası platformlarda takdir edilen objektif, şeffaf ve rekabetçi ihale süreci sayesinde, ATV-Sabah Ticari İktisadi Bütünlüğü satışı başarılı şekilde sonuçlandırılmış ve Etibank’tan kaynaklanan Fon alacağının tahsili mümkün hale gelmiştir.”

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.