Sabah-ATV ihalesinde iki aday kaldı

Ön yeterlilik için başvuran 3 firmadan birisi Sabah-ATV ihalesinden çekildi, geriye iki talip kaldı...

03.12.2007 - 09:34 | MediaCat

Nurol-Carlyle ortak girişim grubu Çarşamba günü yapılacak Sabah-ATV ihalesinden çekildi, geriye iki talip kaldı. CNBC-e’nin edindiği bilgiye göre teklif vermeme kararının, Sabah-atv Grubu’nun 9 aylık mali tablolarının beklentilerinden düşük gelmesine bağlı olduğu belirtildi.


İhalede pazarlıklar 7 Aralık günü yapılacak

Sabah-ATV ihalesinde gruplar tekliflerini 4 Aralık Salı günü mesai bitimine kadar kapalı zarflar halinde TMSF’ye teslim edecek. 5 Aralık Çarşamba günü zarfların açılması ile ihale başlayacak, teklifler üzerinden pazarlıklar ise 7 Aralık Cuma günü gerçekleştirilecek. TMSF ihaleden en az 1.1 milyar dolar gelir bekliyor. Ancak toplam 3 grubun ihaleye katılmış olması nedeniyle istenen sonucun çıkmayabileceği endişesi taşıdığını açıklayan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, en yüksek teklifin muhammen bedel olan 1.1 milyar doların altında kalması halinde bunun kabul edilemeyeceğini belirtmişti.

İhale yalıda yapılacak…

Türk medya tarihi açısından büyük önemi olan ihale ile ilgili Yeni Şafak’ın ulaştığı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinden edinilen bilgiye göre ihale, eskiden Uzan Grubuna ait olan Sarıyer’deki asırlık Ahmet Afif Paşa Yalısı’nda gerçekleştirilecek.

İhalede Sabah ve ATV’nin yanısıra gruba ait, Takvim, Yeni Asır, PasFotomaç, Günaydın, Radyo City, Yeni Aktüel, Bebeğim, Sofra, Para, Şamdan gibi 10’dan fazla dergi, RTÜK ve Telekomünikasyon Kurumu (TK) nezdindeki haklar, isim hakları, internet alan adları, yayın ekipman, cihaz ve araçlar, demirbaşlar, İzmir Matbaa ve Gazete Merkezi Ticari AŞ., grubun iktisadi bütünlüğü içerisindeki diğer menkul malların satışı gerçekleştirilecek. Grup bünyesinde bulunan Kanal1, Radyo Marmara, Forbes, Rolling Stones ve Marie Claire dergileri, Sefaköy’deki stüdyo binaları, Bugün Gazetesi’nin kiracısı olduğu Fargo Binası ve Bodrum’da bir arsanın ise yaptığı yatırımlara karşılık Turgay Ciner’e verileceği daha önce açıklanmıştı.


Ön yeterlilik için başvuran 3 firma olmuştu

ATV-Sabah ihalesinde ön yeterlilik için başvuran Nurol, Çalık ve RTL-İpek ve Sancak’ın önemli yatırımları bulunuyor. Nurol Grubu: Telsim’i 4 milyar 550 milyon dolara alan Vodafone’un Türkiye’de kurduğu Vodafone Holding’in yüzde 20 hissesinin de sahibi Nurol Holding’in öncülük yaptığı konsorsiyum. Çalık Grubu önderliğindeki Turkuaz konsorsiyumu: Türkmenistan’daki tekstil yatırımları ve son yıllardaki enerji projeleriyle dikkatleri çeken Çalık Grubu, daha önce bir çok medya özelleştirmesine katılmış, ancak ihalesine katılan, ancak RTL-İpek-Sancak Gruplarının oluşturduğu Konsorsiyum: İhaleye girmeye hak kazanan diğer konsorsiyumda yer alan İpek ve Sancak Grubu, Bugün ve Star gazetelerinin sahiplerinden. RTL ise Avrupa’nın en büyük yerli yayıncılık şirketi. Marma Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. unvanlı girişimin ortaklık yapısı ise şöyle; Koza Davetiye Mağaza İsletmeleri ve İhracat A.Ş.’nin bağlı ortaklığı ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş’nin (yüzde 37. 5), Sancak İnşaat Turizm Nakliyat ve Dış Ticaret A.Ş. (yüzde 37. 5) ve RTL Group Central&Eastern Europa GmbH (yüzde 25).

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.