MediaCat

Rusya Facebook ve Instagram’ı yasakladı

Meta, Rus mahkemesi tarafından “aşırılıkçı” olarak nitelendirdi. 

Rusya Facebook ve Instagram’ı yasakladı

Rusya’da bu ay itibarıyla erişim kısıtlaması getirilen Facebook ve Instagram, mahkeme kararıyla yasaklandı. Ülkede kullanımı bir hayli yaygın olan sosyal medya devlerinin çatı şirketi Meta, Rus mahkemesi tarafından “aşırılıkçı” olarak nitelendirdi.

Meta bünyesindeki mesajlaşma servisi WhatsApp ise bilgi kaynağı değil, iletişim aracı olduğu gerekçesiyle söz konusu karardan muaf tutuldu.

Rus devlet ajansı TASS’ın aktardığına göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi, Meta’yı Rusya ve silahlı kuvvetlerini hedef almakla ve Ruslara karşı nefret söylemi içeren alternatif gerçeklik yaratmakla itham etti.

Facebook ve Instagram’da reklam satın alan Rus ya da yabancı şirketlerin aşırılıkçı organizasyonları finanse ettikleri gerekçesiyle yasal sıkıntı yaşayıp yaşamayacakları ise henüz belli değil. Savcıların açıklamasına göreyse  Rus vatandaş ve organizasyonlar yasak getirilen platformlara giriş yapma gerekçesiyle cezalandırılmayacak.

TASS, Meta’nın avukatı Victoria Shagina’nın mahkemede Meta’nın her türden Rus düşmanlığının karşısında yer aldığını ve aşırılıkçı faaliyetler yürütmediğini açıkladığını aktardı.

Meta’nın “aşırılıkçı” olarak nitelendirilmesi, Rusya’nın protestocular, bağımsız haberciler ve yabancı sosyal medya ağlarına yönelik artan baskılarının bir parçası olarak görülüyor.

Sonraki hedef YouTube olabilir

Facebook ve Instagram’ın ardından yasaklanma ihtimalinin değerlendirildiği platformlar arasında YouTube da yer alıyor. Sansürde artış yaşanabileceğini öngören Rusya Korsan Partisi Üyesi ve internet gizliliği savunucusu Alexander Isavnin,”Meta platformlarını yasaklama hamlesi, aynı zamanda ülkede kalan son büyük Batı platformu YouTube için de son uyarı manasına geliyor” açıklamasında bulundu.

YouTube, ülkede iletişimden sorumlu kurum tarafından geçtiğimiz hafta içinde Rus vatandaşlara zarar verebilecek reklamlara izin verdiği gerekçesiyle suçlanmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.