MediaCat

RTÜK’ten streaming platformlarına ceza

RTÜK, “toplumsal ve kültürel değerlere ve Türk aile yapısına aykırı” içerikler yayınladıkları gerekçesiyle Netflix, Disney+, Prime Video, MUBI, BeIN ve BluTV’ye idari para cezası verdi.

RTÜK’ten streaming platformlarına ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) izleme raporlarını görüştü. Streaming platformlarında yayınlanan içeriklerle ilgili incelemelerin gündeme taşındığı görüşmede Netflix; Disney+, Prime Video, MUBI, BeIN ve BluTV’ye üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Netflix’e Anne+ ve Élite yapımlarında eşcinsel ilişkilere yer verdiği; Disney+’a Love, Victor dizisinin Seks Kabini bölümünün “toplumu rahatsız edici ve ahlaka aykırı davranışlar” içerdiği; Amazon Prime Video’ya Modern Love yapımının “toplumun manevi değerlerine ve ailenin korunması ilkesine aykırı” olarak değerlendirildiği gerekçesiyle ceza kesildi.

MUBI, BluTV ve BeIN de bazı yapımlarıyla RTÜK’ün hedefindeydi. MUBI’ye kesilen ceza, Liseli ve Ateşli Oda yapımlarının “çarpık ilişkiler ve müstehcenlik içeren sahnelerin yayıncılık ilkelerine aykırı olması”, BluTV’ye kesilen ceza ise The Book Of Queer isimli dizisinin “LGBTQ+ öğeleri barındırması”na dayandırıldı. beIN Movies Stars’da yayınlanan Lost Highway isimli film de “6112 sayılı yasada sıralanan yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği” gerekçesiyle RTÜK’ün ceza yağmurundan payını aldı.

Edinilen bilgiye göre RTÜK, “Türk aile yapısı, milli manevi değerler, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü gibi hassas konularla alakalı yayın politikaları”nı konuşmak üzere dijital internet platformu yayıncılarıyla eylül ayında Ankara’da kapsamlı bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.