RTÜK’ten Show TV’ye ceza

RTÜK, Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın Süper Kupa'yı almak üzere Almanya'nın Köln ketinde oynadıkları maçın naklen yayınında, reklam süreleri ve reklam yerleştirme kurallarını ihlal eden Show TV'ye ceza verecek.

08.08.2007 - 09:37 | MediaCat

RTÜK, Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın Süper Kupa’yı almak üzere Almanya’nın Köln ketinde oynadıkları maçın naklen yayınında, reklam süreleri ve reklam yerleştirme kurallarını ihlal eden Show TV’ye ceza verecek.

Show TV’de yayınlanan Fenerbahçe- Beşiktaş Süper Kupa maçı şikayet konusu oldu. 20 dakikada bir 6 dakikalık reklam yayınlaması gereken Show TV’nin, bu kuralı ihlal ederek, 5, 10, 12 dakikada bir 8-9 dakikalık reklam yayınladığı tespit edildi. Maç sırasındaki reklam süreleri izleyiciler gibi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nu da (RTÜK) kızdırdı.

Üst Kurul üyelerinden alınan bilgiye göre, naklen yayınlayan Show TV’nin, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun ile Radyo ve Televizyon Yayınlarının Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin reklam yerleştirme sürelerine ilişkin hükümlerini ihlal ettiği belirlendi. Kurul uzmanlarının yayını izleyerek hazırladığı rapora göre; Show TV, daha maç başlamadan reklam ihlallerine başladı. Her 20 dakikada bir 6 dakika süreyle reklam yayınlaması gerekirken 5, 10, 12 dakikada bir reklama giren ve 8-9 dakikalık reklam kuşakları yayınlayan Show TV, maç boyunca da bu tutumunu sürdürdü.

Show TV, bant reklamları ile ilgili yasağı da deldiği ileri sürüldü. Buna göre 10 dakikada bir olmak üzere 45 dakikalık devrelerde azami 4-5 adet bant reklam yayınlanması gerekirken, Show TV’nin Fenerbahçe-Beşiktaş süper kupa maçında birinci devrede 26, ikinci devrede 35 bant reklam yayınladığı tespit edildi.

Maç izlemek için ekran başına geçen seyirciler durumdan rahatsız olarak, 444 1 178 RTÜK İletişim Merkezine de şikayet etti. Üst Kurul gelen izleyici şikayetlerini ve hazırlanan uzman raporunu bu hafta gündemine alarak değerlendirecek. Değerlendirme sonucunda, Üst Kurul’un, yayıncı kanala uyarı cezası ya da yayın durdurma cezası vermesi gündeme gelecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.