P&G CEO’su Saffet Karpat: Reklam harcamaları 4,3 milyar YTL’yi bulur

Türkiye'de reklam sektörü son 10 yılın en parlak dönemini yaşıyor. 2006'da televizyon, gazete, internet ve açık hava gibi tüm mecralara yapılan reklam yatırımları 2,7 milyar YTL'yi buldu...

08.08.2007 - 09:51 | MediaCat

Türkiye’de reklam sektörü son 10 yılın en parlak dönemini yaşıyor. 2006’da televizyon, gazete, internet ve açık hava gibi tüm mecralara yapılan reklam yatırımları 2,7 milyar YTL’yi buldu.

Tahminlere göre söz konusu rakam 2007 sonunda 4,3 milyar yeni liraya ulaşacak. Pazar büyümesini sürdürürken reklam veren şirketlerin ve bu alanda çalışan ajansların sayısı da hızla artıyor. Reklamların doğru hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan ajanslara büyük görev düştüğünü gören sektörün duayenleri, farklı fikirleri de değerlendiriyor. 19 yıldır meşhur reklamları “Kristal Elma” ile taçlandıran camia, iki yıldır düzenlenen Mediacat Felis (Medya Kedisi) yarışmasıyla ajansları da ödüllendiriyor. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Mediacat Felis Ödülleri için geri sayım başladı. 20 kişilik jüri, eserleri değerlendirmeye alacakları 24 Eyül’e kilitlendi. Sonuçlar 26 Ekim’de açıklanacak. Jüri Başkanı Procter Gamble (P&G) Türkiye Genel Müdürü Saffet Karpat, “Fikirlerinizi önemseyin. Kazanan neden siz olmayasınız?” diyor.

Mediacat Felis Yarışması Jüri Başkanı Karpat, Türkiye’de çok iyi işlerin yapıldığını belirterek, en iyileri seçmek adına yapılan bu yarışmanın ve benzeri çalışmaların önemli olduğunu söyledi. Organizasyonun düzenlenme amacını, “Sektörün motivasyonunu sağlamak. Başarıyı açık şekilde tanımlamak ve rekabet ortamı oluşturup ileride bu işlere çok daha fazla yatırım yapılmasına fırsat oluşturmak.” şeklinde açıklayan Karpat, yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 25 yıl öncesine göre reklam harcamalarının 20 kat arttığını, piyasada binin üzerinde markanın reklamının yer aldığını belirten jüri başkanı, bu kadar çok şirketin arasında, böyle bir yarışmadan ödül kazanmanın ajanslara ayrıcalık kazandıracağı inancında. Yarışmalarda genellikle oylamanın adil olup olmadığı konusunda tartışmalar yaşandığını hatırlatan Karpat, jüriye büyük görev düştüğüne dikkat çekti. Ancak başvuru yapan firmaların da dikkatli olmasını isteyen başkan, fikirlerin sade bir dille anlatılmasını tavsiye etti. Karpat’a göre projenin uzun olmasından çok net, kısa ve sade bir dille anlatılması gerekiyor. Bazen uzun uzadıya anlatılan bir fikir ana temasından uzaklaşabiliyor. Jüri üyeleri işini bilen kişilerden oluşuyor. Bu nedenle her dosyaya eşit zaman tanınacak ve çok adil bir seçim olacak. Oylama elektronik ortamda gerçekleşecek. Sektörde televizyon dışındaki alternatif alanlara doğru bir kayma var. Mesela internete.

Jüri başkanı Karpat, en iyi pazarlama metodunun şahıslara tek tek ulaşmak olduğunu dile getirdi. Hedef kitle az olduğunda ürünü kişilere birebir anlatmanın etkili olacağını ifade eden Karpat, telaffuzu zor bir isme sahip şampuan markasının sekiz ayda rakibinin tahtına nasıl kurulduğunu anlattı: “Müşterimize önce ‘Kafanızdaki sorunları atın’ şeklinde bir sloganla ulaştık. Ürünü doğru anlattık ve hangi sorunu giderdiğini gösterdik. Bu sayede pazar lideri olduk.” Öte yandan son dönemlerde etkili reklamları ekranlarda görmeye başladığını kaydeden Karpat, buna örnek olarak Turkcell’in Turkcell-im kampanyasını gösterdi.

Felis’in ana sponsoru yine Zaman Gazetesi

Yarışmanın ana sponsoru 2006’da olduğu gibi bu yıl da Zaman Gazetesi. Son katılım tarihi 17 Ağustos 2007. Yarışmada Mecra ve Hedef Kitle kategorileri olmak üzeri iki alanda değerlendirme yapılacak. 1 Temmuz 2006-30 Haziran 2007 dönemi içinde ilk kez yayınlanmış ve uygulanmış özgün medya çalışmaları yarışmaya katılabilecek. Konu hakkında detaylı bilgi ve katılım formu ise www.mediacatodulleri.com sitesinden temin edilebiliyor. Mediacat Felis Ödülleri’nin geçen yılki birincisi Pegasus, havayolları için yaptığı çalışmayla Starcom oldu. Ödül töreninde 14 kategoride birinciler seçildi. Eserler 21 kişilik “Büyük Jüri” tarafından değerlendirildi.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.