RTÜK’ten gençlik dizilerine uyarı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TV dizilerinde “sadece sorunlu tavırlar sergileyen, gece hayatı ve cinsellik üzerine bir hayat yaşayan gençler”in konu edilerek sahnelerin çekilmesini eleştirdi

28.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TV dizilerinde “sadece sorunlu tavırlar sergileyen, gece hayatı ve cinsellik üzerine bir hayat yaşayan gençler”in konu edilerek sahnelerin çekilmesini eleştirdi.

Özellikle “Kavak Yelleri” ve “Küçük Sırlar” isimli gençlik dizileri yoğun cinsellik içeren sahnelerinden dolayı RTÜK’ten “ahlak” uyarısı aldı.

RTÜK üyeleri, dizilerin senaryolarındaki abartılı sahnelere karşı çıktı. “Yetişkin insanlarda etki yaratmayacak bu tür sahnelerin çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratabileceği” yönünde fikir birliğine varan RTÜK üyelerinin, çocukların “rol model” olarak alabileceği bu tür sahneleri, bir süre sonra kanıksayabilecekleri yönünde bir endişeleri olduğu öğrenildi.

RTÜK, “gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programlar” olduğu ve “gençlerin seyredebileceği saatlerde yayınlandığı” için bu dizilere ceza verilmesini oy birliği ile kabul etti.

RTÜK daha önce “Küçük Sırlar” dizisinin benzeri olan Amerikan yapımı “Gossip Girl” dizisi için de uyarı cezası vermişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.