Ekolojik otomobiller Cenevre’ye damgasını vuracak

Cenevre Motor Show'a bu yıl ekolojik araçlar damgasını vuracak. Fuarda yollara çıkmaya hazırlanan 40 alternatif enerjili oto tanıtılacak.

28.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Cenevre Motor Show’a bu yıl ekolojik araçlar damgasını vuracak. Fuarda yollara çıkmaya hazırlanan 40 alternatif enerjili oto tanıtılacak.

Bu yıl 81’inci kez kapılarını açacak olan Cenevre Motor Show’da, sahne alternatif enerjili araçların. Geçen yıl fuara 20 alternatif enerjili yeni model katılırken, bu yıl fuardaki 170 yeni modelin 40’ı ekolojik olacak. 3-13 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan fuar, 31 ülkeden 260 katılımcı firma ve 700 markanın katılımı ile gerçekleşecek. Elektrik enerjisi ve tamamen geri dönüşebilir materyallerden üretilen araçların damga vuracağı fuarı 10 bin medya mensubunun ve 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Petrol fiyatlarının artma trendine girdiği son dönemde fuaradaki alternatif enerjili otomobillerin büyük ilgi göreceği tahmin ediliyor. Tanıtımı yapılan birçok çevreci araç 2011 yılının sonbaharından itibaren Türkiye’de de yollara çıkacak. Elektrikli otomobillere sağlanan vergi avantajı ile Türkiye’de önümüzdeki yıldan itibaren çevreci otomobillere ilginin artması bekleniyor.

Motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillerde yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacak.

Manas’ın Tilter’i de var

Alphan Manas’ın yatırım yaptığı Fransız üretici Tilter fuarda 3 tekerlekli yeni modelini sergileyecek. Şehiriçi kullanım düşünülerek tasarlanmış araç 2 kişilik oturma kapasitesine sahip. 110 km maksimum hıza ulaşabilen aracın vergiler dahil Avrupa fiyatının 10 bin euronun altında olması bekleniyor. Aracın 2012’de Türkiye’de de satılması hedefleniyor.

Porsche hibrit ile tutumlu oldu

Porsche 4 kapılı modeli Panamera’nın hibrit versiyonunu sergileyecek. Fuardan kısa bir süre sonra pazara çıkacak Panamera S Hybrid, 330 Bg 3 lt hacimli benzinli motor ile 50 beygir güç üreten elektrik motorunu birleştiriyor. Toplam 380 beygirlik motor 100 km’de ortalama 6.8 lt yakıt tüketiyor.

Nissan’dan spor konsept

Japon marka Nissan ‘Esflow’ adını taşıyan elektrikli spor otomobil konseptini tanıtacak. Arkadan itişli araç 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyenin altında gerçekleştirip bir şarjla 240 km yol gidebiliyor. Aracın seri üretime geçip geçmeyeceği önümüzdeki aylarda belli olacak.

Toyota iQ ile elektriklendi

Toyota iQ EV, Avrupa prömiyerini Cenevre’de yapacak. 2011’de Avrupa’da kiralama yöntemi ile test edilecek olan elektrikli iQ, 2012’de pazara sunulacak. Kompakt lityum iyon pil ile donatılan araçta 3 metrenin altındaki uzunluğa rağmen 4 kişilik oturma kapasitesi sunuyor.

Chevrolet ‘Volt’u test ettirecek

Türkiye’de 2012’de satılması planlanan Volt, 16 kWh lityum iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanarak 60 kilometreye kadar (MVEG) mesafe kat edebiliyor. Akünün enerjisi tükendiği zaman alternatör devreye girerek elektrikli tahrik ünitesini devreye sokarak menzili 500 km’ye çıkarıyor.

Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.