RÖK’ten Hulusi Derici’ye uyarı

Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) M.A.R.K.A.'nın ajans başkanı Hulusi Derici'ye açıklamaları ve reklamlarından dolayı uyarı yazısı gönderdi.

06.04.2005 - 00:00 | MediaCat

Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) M.A.R.K.A.’nın ajans başkanı Hulusi Derici’ye açıklamaları ve reklamlarından dolayı uyarı yazısı gönderdi. RÖK Yürütme Kurulu adına Çetin Ziylan’ın imzasını taşıyan ve Derici’ye 5 Nisan tarihinde gönderilen uyarı yazısında şu ifadelere yer verildi: “Kurulumuza yapılan şikayet, M.A.R.K.A. reklam ajansının yeni müşteri kazanmak amacıyla reklamveren olarak yayınlattığı ilanlar ve ajans başkanı Hulusi Derici’nin çeşitli dergilerde yayınlanan röportajları ile Türkiye’de üretilen reklamların, reklam ajanslarının, Kristal Elma Seçici Kurulu’nun doğrudan kötülendiği ileri sürülmüştür.

Bu iddialara karşı tarafınızdan verilen yazılı görüşte; ilan ve söyleşilerde Türkiye’de üretilen reklamların değil, Dünya’da genel olarak reklamların yüzde 90’ının işe yaramadığının belirtildiği, bu nitelemenin reklam ajanslarına yönelik olmadığı, onları kapsamayacağı, ‘dandik’ sözcüğünün yüksek nitelikli olmayan, vasat, sıradan anlamında kullanıldığı, sonuç olarak bir kötülemenin bulunmadığı ifade edilmektedir.”

Derici’nin MediaCat dergisinin Haziran 2004 tarihli sayısının 35-36. sayfalalarında yer alan röportajının ve M.A.R.K.A.’nın ‘Size birçok kötü haberimiz, bir de iyi haberimiz var’ başlıklı ilanının referans gösterildiği uyarı yazısında Derici tarafından yapılan beyanatların ima yoluyla kötülemeye yol açtığı belirtildi. Yazıda ayrıca ‘Dandik’ sözcüğünün ister sözlük isterse halk dilinde kullanılan biçimiyle aşağılama ifadesi içerdiği açıklandı.

Yazıda şöyle denildi: “Anılan röportajdaki ‘Bu ülkede dandik reklamcıların, konuşulan ama hedefe varmayan reklamlarla, yükseltmekle görevlendirildikleri markaları hüsrana uğrattıkları olmuştur. Bizim meydan okuduğumuz dandik reklamcılık da budur.” ifadesinde Türk reklamcılarının kastedildiği açıktır.

Kristal Elma Seçici Kurul üyelerine yönelik ifadeler, onların kişilik haklarını ilgilendirdiğinden kurulumuz görev kapsamının dışında görülmüştür.

Kurul kararı M.A.R.K.A. reklam ajansına ve medyaya iletilmiş, ilanın bu hali ile yayınlanmaması, ilandakiyle aynı amaç ve mesajı taşıyan örtülü reklam sayılabilecek beyanlarda bulunulmaması istenmiştir.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.