Robot çağının 5 yeni mesleği

Robot ve yapay zekâ kullanımı yeni mesleklerin doğuşunu da beraberinde getiriyor.

15.05.2017 - 13:47 | Sencer Uçar

Robot çağının yeni meslekleri

Kaçınılmaz bir gerçekle karşı karşıyayız: Robotlar ve yapay zekâ kullanımı, iş dünyasında da gittikçe daha da yaygın hale geliyor.

Her ne kadar bazı robotlar bizi işimizden edecekmiş gibi görünse de, yapay zekâ destekli hizmet endüstrisinde hâlâ büyük boşluklar bulunmakta. Buna bağlı olarak da yeni mesleklerin doğuşu kaçınılmaz.

Otomasyon ve yapay zekâ coşku kadar korku da salıyor. Yapay zekânın insan emeğini oyun dışına iteceğinden endişe duyulduğu açık. Fakat yapay zekâ ve otomasyonun iş yerlerinde kullanımının yaygınlaşması gittikçe daha fazla kabul görüyor ve pozitif etkiler de yaratıyor. Yapılan bazı araştırmalar, çalışanların yapay zekâ konusunda o kadar karamsar olmadığını, daha esnek ve cazip bir iş için iş yerini pozitif anlamda dönüştürdüğünü düşündüklerini de gösteriyor. Dahası, gelecekte robot idaresi için yeni iş pozisyonlarının doğacağı da kesin. Peki bizi gelecekte hangi yeni meslekler bekliyor?

Robot öğretmenliği

Robotlar, okullardan hastanelere kadar birçok alanda kullanılıyor. Gelecekte robot öğretmenlere rastlayabiliriz. Ancak bu robotlara da eğitim vermek şart olacak. Öğretmen adayı robotlara eğitim veren robot öğretmenliği, geleceğin popüler meslekleri arasına girebilir.

Yapay zekâ avukatı

Birleşik Krallık ve Avrupa’da, robot ve yapay zekâ kullanımı ile üretimine dair bir dizi düzenlemeler yapılması gündemde. Söz konusu düzenlemeler, yapay zekâya sahip robotların hak ve sorumluluklarını kapsıyor. Dahası, robotların elektronik bireyler olarak tanınmaları da gündeme geliyor. Tüm bunlar ne demek oluyor? Kısaca açıklayacak olursak, yapay zekânın insanlara verebileceği zararlar konusunda devletler bilinçlenmeye başlıyor ve sahibinden ya da yaratıcısından bağımsız olarak, robotların da davalı olabileceği gerçeği gündeme geliyor. Buna bağlı olarak da gelecekte mahkemelerde robotların haklarını savunan avukatlara ya da robot hakları üzerine çalışan hukuk uzmanlarına rastlamamız mümkün.

Robotik ve insan yönetimi sorumlusu

Günümüz dünyasında iş yapmak, insan ve robot arasında bir tercih yapma meselesi değil. İnsanların ve makinelerin el ele yürüdüğü bir dünyada yaşıyoruz. Doğru insanın, işin ya da teknolojinin seçilmesi için de yönetim kritik önem taşıyor.

Orkestrasyon, montaj hattında çoktan yerini almış durumda. Tıkır tıkır çalışan fabrikalarda orkestrasyon insan ve robot işçilerin karışımı ile yapılıyor. Hizmet sunumunda orkestrasyon konusu çok daha farklı olmasına karşın, robotik hizmet orkestrasyonu platformları, hizmet merkezlerinde çok daha ileri bir seviyeye gelmiş durumda. Fakat otomasyon, insan ve yapay zekâ arasında daha iyi bir orkestrasyonun kurulması gerekliliği, gelecekte bu konuda daha fazla uzmana ihtiyaç duyulmasını doğurabilir.

Dönüşüm yöneticisi

Gelecekte iş dünyasında kritik kararları robotların vereceğini söyleyemeyiz. Fakat milyonlarca firmanın dijital dönüşüm peşinde olduğu ve yapay zekânın öneminin gittikçe yükseldiği günümüz iş dünyasında, dönüşüm yolunda yeni donanımlara sahip insan uzmanlara ihtiyaç doğacağı da ortada. Her ne kadar bu yeni bir pozisyon olmasa da, dönüşümün başındaki kişilerin keskin yeteneklere ve otomasyon, ürün, kolaylaştırma ve hizmet mükemmeliyeti gibi alanlardaki halihazır tecrübelerini geleceğe daha donanımlı biçimde taşımalarına ihtiyaç duyulacak.

Otonom araç filosu yöneticisi

Yakın gelecekte otomotiv endüstrisindeki sismik dönüşüm, araçlarda yapay zekâ ve IoT kullanımının artmasını sağlayacak. Bu araçlar içerik bilinci ve lokasyon bazlı uygulamalarla senkronize olacaklar ve aynı ekip içerisindeki araçların birbirleriyle iletişim kurmaları ve yol durumu ya da hız gibi bilgilerin araçlar arası paylaşımı mümkün olacak. Gelecekte otonom araçların yayılacağı söylenebilir. Her ne kadar araçlar kendi kendilerine seyredebilseler de bu işten sorumlu olan kişi, yani otonom araç filosu yöneticisi, herhangi bir anormal durum karşısında işleri kontrol altına alabilmek için işin başında olacak. Dahası, müşteri ve yolculardan gelecek karmaşık taleplerin karşılanması görevi de bu insan tarafından yürütülecek.

Kaynak: Venture Beat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.