MediaCat

Reklamveren dev birleşme hakkında ne düşünüyor?

Omnicom ve Publicis birleşmesinin kalbi bir de reklamverenler tarafında atıyor.

Reklamveren dev birleşme hakkında ne düşünüyor?

Dünyanın en büyük reklam ağının doğuşunu sağlayan Omnicom ve Publicis birleşmesi büyük bir soru işaretini de beraberinde getirdi: Peki reklamverenler bu birleşme hakkında ne düşünüyor? Şu an için en dikkat çekici çakışma, ezeli rakipler Coca-Cola ve PepsiCo ile telekomünikasyon devleri AT&T, Sprint, T-Mobile ve Verizon‘un aynı holdingin çatısında yer alması gibi görünüyor. Sektörün ileri gelenlerinin fikri ise bazı markaların ajanslarıyla olan anlaşmalarını gözden geçireceği yönünde şekilleniyor. Ayrıca bu birleşmenin, henüz anlaşma aşamasında olan bazı markalar için de sakıncalı bir durum olacağı ön görülüyor.

“Markalar konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor”

Bu süreçte takip etmeye değer en büyük çatışmanın içecek devleri arasında yaşanacağı ön görülüyor ki, Coca-Cola ile birlikte çalışan WPP ve Interpublic‘in bu anlaşmanın avantajlarını yaşayacağı yine tahminler arasında. Advertsing Age‘in görüştüğü ve aralarında L’Oreal ve Anheuser-Busch InBev’in de yer aldığı bazı reklamverenler ise konuya ilgisiz kalmayı tercih ediyor.

Eğer birleşme açıklandığı çizgide devam ederse, Publicis’e bağlı Saatchi&Saatchi çatısı altındaki Anheuser-Busch InBev ve Omnicom’a bağlı BBDO çatısı altındaki rakibi MillerCoors aynı reklam holdinginin ailesi altında toplanmış olacak. A-B InBev ABD Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Paul Chibe yaptığı açıklamada birleşmeyi bir sorun olarak görmediğini söylüyor ve ekliyor: “Holding şirketi yaklaşımı potansiyel çatışmaların önüne geçecek farklı network ajanslarına sahip olmaktır. Bu birleşme için de aynı şey geçerli. Birçok farklı ülkede Publicis ve Omnicom’un ajanslarıyla birlikte çalışıyoruz.” Başka network’lerle birlikte çalışan bazı markalar ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Örneğin, iki network’ün yanı sıra WPP ile birlikte de çalışan Procter&Gamble gibi.

“Hiçbir konuda beklenti içinde değiliz”

Publicis kendi çatısı altında, L’Oreal, P&G ve Unilever; Genaral Mills, Kellogg, Kraft Food Group, Mars, Mondelez International ve Nestle; Daimler, Fiat Group, Ford, General Motors, Honda, Nissan, Renault, Toyota ve Volkswagen gibi birçok rakip markaya hizmet veriyor. Benzer şekilde Omnicom çatısı altında birleşen Johnson&Johnson, P&G ve Unilever; Campbell Soup Co., Hershey, Kellogg, Kraft, Mars ve PepsiCo; Daimler (Mercedes-Benz), GM, Nissan, Toyota ve Volswagen de bu rekabetin bir parçası konumunda. Konu hakkında açıklama yapan General Motors sözcüsü Pat Morrissey, “Yeni bir kimlikle çalışacağız, ancak hiçbir konuda beklenti içinde değiliz” diyor.

Telekomünikasyon cephesindeki rekabet ise şu markalarla şekilleniyor. Omnicom müşterilerinden Apple, AT&T, Google, Hewlett-Packard, Microsoft, Samsung, Sony, Sprint Corp. ve T-Mobile ABD. Publicis’in sektördeki müşteri tablosu ise şöyle Apple, AT&T, BlackBerry, Deutsche Telekom, France Telecom, Google, Intel, Lenovo, Microsoft, Samsung, Sprint, Sony, Telefonica ve Verizon.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.