Reklamveren iPad’e bayıldı!

Yeni medyada reklama para harcamakta genellikle çekingen davranan reklamverenler iPad’deki haber uygulamalarında boş ilan alanı bırakmadı...

29.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Yeni medyada reklama para harcamakta genellikle çekingen davranan reklamverenler iPad’deki haber uygulamalarında boş ilan alanı bırakmadı.

Yeni medyada reklama para harcamakta genellikle çekingen davranan reklamverenler iPad’e bayıldı! 3 Nisan’da ABD’de piyasaya sunulması beklenen iPad’de yer alacak haber uygulamalarının sayfalarındaki reklam alanları şimdiden doldu.

Üçüncü taraflarca geliştirilen ve Apple tarafından onaylandıktan sonra cihazlara indirilebilen uygulamalar, geliştiriciler için de bir gelir kapısı. Özellikle Newsweek, Reuters, New York Times, BBC gibi haber kuruluşlarının iPhone ve iPad uygulamaları en çok tercih edilenler arasında.

Dünyanın en büyük kargo taşıma firmalarından FedEx, cihaz henüz piyasaya çıkmadan The Wall Street Journal, Newsweek ve Reuters’ın iPad uygulamalarından 90 günlük reklam alanı satın aldı. Daha da çarpıcısı, Chase Sapphire kredi kartının The New York Times’ın iPad uygulamasındaki bir alanı 60 gün boyunca kapatmış olması.

The New York Times’ın iPad uygulamasında reklam sözleşmesi imzalayan firmalar arasında Unilever, Toyota Motor, Korean Air, Oracle, Buick, Capital One da var. Üstelik gazetenin uygulaması bedava da değil. The New York Times’taki haber ve makaleleri iPad’den takip etmek isteyenler, abonelik için ayda 17,99 dolar ödeyecek.

Ancak reklamverenlerle yayımcılar arasında iPad’deki uygulamalarda bulunacak reklamların nasıl fiyatlandırılacağı konusunda hala farklılıklar mevcut. Kimi sabit ücret talepe derken, kimileri de genelde başvurulan yöntem olan sayfada görüntülenme sayısını baz alıyor.

The New York Times gazetesine konuşan reklam ajansı uzmanları, iPad reklam tarifelerinin 3 ila 6 ay içinde belirli bir aralığa oturacağına inanıyor. Zira iPad satışlarının, reklamların gösterim sayılarıyla doğrudan ilişkisi var. Uzmanlara göre, şimdiden ilan anlaşması yapan firmaların asıl amacı, çok popüler olması beklenen bir üründe yer alan ilk markalardan biri olmak.

Apple iPad, ilk ön sipariş yapan müşterilere 3 Nisan’da, bir kısmına ise 12 Nisan’da teslim edilmeye başlayacak. Halen 200 bine yakın ön sipariş verilmiş durumda.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Foto: AP

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.