Tasarım bienali geliyor

Sanayi ile kültür-sanat dünyası arasında kalıcı bir köprü oluşturması beklenen İstanbul Tasarım Bienali çalışmalarının başlama vuruşu...

29.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Sanayi ile kültür-sanat dünyası arasında kalıcı bir köprü oluşturması beklenen İstanbul Tasarım Bienali çalışmalarının başlama vuruşu, 1 Ekim 2010 tarihinde düzenlenecek bir uluslararası konferans ile yapılacak.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yeni görevi başındaki ilk söyleşisini TÜSİAD’ın yeniden yayınlanmaya başlayan Görüş dergisi ile yaptı. Eczacıbaşı, İstanbul’un 2012’de bir Tasarım Bienali’ne kavuşacağı müjdesini verdi.

Bülent Eczacıbaşı, ilki 2012 yılında düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali için şunları söyledi: “Uluslararası bir etkinlik olacak. Bir dizi etkinlikten oluşan bir süreç sonunda gerçekleştirilecek. Başlama vuruşu, Avrupa Birliği tarafından ‘Dünya Tasarım Günü’ olarak ilan edilen 1 Ekim 2010 tarihinde düzenlenecek bir uluslararası konferans… Bienalin katılımcıları ve projeleri, oluşturulacak danışma kurulunun seçeceği bir küratör tarafından belirlenecek.”

Yaratıcı sektörlerde söz sahibi çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılacağını ve ortak projeler gerçekleştirileceğini belirten Eczacıbaşı, İstanbul’un bu alanlarda söyleyecek çok sözü olduğuna dikkat çekerek, bunun Türkiye için uluslararası düzeyde büyük bir katma değer yaratacağını dile getirdi.

Tasarım konusunda Türkiye’de büyük bir birikim gerçekleştiğini söyleyen Eczacıbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belki henüz tasarım ‘ekolümüz’ yok ama, olmaması için de nedenimiz yok. Sanatçılarımız dünyaya ulaşabildiğinde gerçekten ilgi görüyorlar. Öte yandan, sanayimizin rekabet unsuru olarak ‘yaratıcılığa’ ihtiyacı var. İnovasyon rekabetçiliğin önkoşulu artık. İstanbul Tasarım Bienali bütün bunların birleştiği yer olacak. Sanayi ile kültür-sanat dünyası arasında kalıcı bir köprü oluşturacak.”

Türkiye’de devletin özellikle altyapı konusunda kültür ve sanata daha çok kaynak ayırmasının yararlı olacağını dile getiren Eczacıbaşı, bu alana kaynak sağlama açısından en az bunun kadar önemli bir yolun da, özel kesimin kültür-sanat girişimlerini destekleyen bağışlarının,
tanınacak vergi kolaylıklarıyla özendirilmesi olduğunu vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.