Reklamlardaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği sektörün gündeminde

Reklamverenler Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde, reklamlarda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine çözüm üretme hedefiyle yapılan ilk kapsamlı araştırma tamamlandı.

12.10.2018 - 15:15 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Reklamlardaki cinsiyet eşitsizliği sektörün gündeminde

Reklamverenler Derneği’nin (RVD) reklamda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik çözümler üretme hedefiyle hayata geçirdiği Türkiye’deki Effie Ödüllü Televizyon Reklamlarının 10 Yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması bugün gerçekleşen basın toplantısında paylaşıldı. RVD Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu ve Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık işbirliğiyle hayata geçirilen araştırmanın koordinatörlüğü Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğretim üyeleri Dr. Gül Şener ve Dr. Eda Öztürk; süpervizörlüğü ise Dr. Önder Yönet ve Dr. Hande Bilsek tarafından yürütüldü.

Kadınlık ve erkekliğe dair cinsiyet rollerinin reklamda kendine ne şekilde yer bulduğunu sorgulayan araştırma kapsamında 2007-2018 arasındaki dokuz Effie Yarışması’nda ödül kazanmış toplam 489 televizyon reklamı analiz edildi. Reklam filmlerinin her birinde ana karakterin cinsiyeti, baskın rolü, kullandığı argüman türü, medeni durumu, yaşı, asgari giyiniklik derecesi, fiziği, baskın ortamı, çocuklarla etkileşimi, çalışan rolü, evi çekip çeviren rolü ve yansıttığı stereotip, yardımcı karakterlerin cinsiyeti ve sayısı, dış sesin cinsyeti ve reklamda kullandığı argüman türü incelendi.

Araştırmadan çıkan bazı bulgular şöyle:

  • Reklamın cinsiyeti erkek. Reklamda kullanılan ana karakterlerin sadece yüzde 35’i kadın iken yüzde 65’i erkek.
  • Reklamlarında kadın karakterlerin en az görüldüğü sektör yüzde 4 ile bankacılık, onu yüzde 6 ile telekomünikasyon takip ediyor; en çok görüldüğü sektör ise yüzde 91 ile ev temizlik ve bakım ürünleri, onu yüzde 80 ile moda/tekstil/aksesuar takip ediyor.
  • Cinsiyet temsillerindeki en keskin eşitsizlik dış ses kullanımında karşımıza çıkıyor. Reklamlarda erkek dış ses oranı yüzde 89 iken kadın dış ses oranı yüzde 10. Reklamlardaki ana karaktere göre dış ses dağılımına baktığımızdaysa kadın ana karakterin kullanıldığı reklamların yüzde 75’inde dış sesin erkek olduğunu görüyoruz.
  • Reklamda kadın evde, erkek her yerde. Kadın ana karakterin yüzde 43’ü ev ortamında gösterilirken sadece yüzde 10’u işyerinde tasvir ediliyor. 2016-2018 yıllarında ise kadının hiç işyerinde tasvir edilmediği görülüyor. Erkek ana karakterler ev dışında pek çok yerde zaman geçirilebilirken kadın ana karakterler için aynı saptamada bulunmak mümkün değil.

Reklamlardaki cinsiyet eşitsizliği sektörün gündeminde

Reklamlardaki cinsiyet eşitsizliği sektörün gündeminde

  • Erkek hâlâ otorite figürü ve temsili çok daha çeşitli. Yükselişte olan erkek stereotipi “aile erkeği”. Burada ilginç olan nokta reklamdaki erkek ana karakterlerin yüzde 21’inin hiçbir stereotip altında değerlendirilememesi.

Reklamlardaki cinsiyet eşitsizliği sektörün gündeminde

Reklamlardaki cinsiyet eşitsizliği sektörün gündeminde

Kaynak: Giriş Görseli: PWN-Istanbul@Twitter

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.