Reklamcının esnafı Serdesin

“Hey maşallah diyerek kepenkleri açtık.”

13.11.2015 - 09:37 | Melis Madanoğlu Sözer

Reklamcının esnafı Serdesin

TBWA\Istanbul, TBWA\Barcelona, Manajans J. Water Thompson, Vietnam ve Alametifarika olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinde uluslararası ve yerel büyük ajanslarda kreatif reklam yazarlığı yapmış olan Serhat Bayram kendi ajansını açanlar kervanına katıldı ve Serdesin’i kurdu. Esnaf Reklamcılık diye nitelendirdiği ajansın fikir esnaflığı icra ettiğini söyleyen Bayram, Serdesin’i Serdesin’in ağzından MediaCat’e anlattı.

Ne zaman, nerede kuruldunuz?

Esasında Serdesin, Serhat Bayram’ın yıllardır yürekten hissettiği kalbinde, karasına akına bakmadan diline pelesenk ciğerinde ve en son beyninde kurduğu yerdir.

Bir de bu işin fiziki boyutu var: Esnaf Reklamcılık Serdesin, 2015 Haziran’da -Anadolu topraklarında- Kadıköy’ün Moda’sında fikir esnaflığını tüm efendiliğiyle icra etmek üzere “Hey maşallah!” diyerek dükkanının kepenklerini açtı. Kapının önü sulandı. Çaylar demlendi.

Esnaf reklamcılık nereden çıktı?

Serdesin tam bir esnaftır. Dükkanı düz ayaktır. Yani sokaktan direkt girersin. Sağında bakkal vardır. Solunda berber vardır. Sabah kepenk sesleriyle günaydınlaşır. Serdesin plaza reklamcılığından, yüksek bina asansörlerinden, üst geçitli bol korna trafikten, “concern”den, “comment”ten, “set etmek”ten uzaktır.

Serdesin bir Fikir Esnafı’dır. Kendine Esnaf Reklamcılık, dükkanına da Fikir Dükkanı der.
Serdesin ayrıca hikâye üretim yeridir, yaratıcı popüler içerik üretim yeridir. “Anlatacak hikâyen yoksa yazacaksın!” der. Var olan hikâyeyi daha popüler hale getirir, hiç yoksa baştan hikâyesini yazar, popüler hale getirir. Çünkü hikâyesi olmayan hiçbir içerikle, insanların iletişime geçmediğine inanır. Yani; Serdesin markayla müşterisi arasındaki hikâye bağlantısıdır. Yazdığı hikâyeler ile müşterinin ve markanın arasında selamlaşma başlatır. Müşteri marka hakkında kendi kendine, sağda solda, cepte internette, evde işte konuşur ve hoşuna giderek çevresini de konuşturur.

Evet, Serdesin bir hikâye üretim yeri ve yaratıcı içerik üretim yeridir. Yeri gelir, Serdesin gücünü reklam kampanyası üretmede kullanır, yeri gelir televizyon programları yazar, yeri gelir televizyondaki programlara içerik üretir, komedi programlarına skeçler yazar, dizi yazar, sinema filmi yazar, ünlü/yetenek iletişimi yapar. Serdesin, insanlarla selamlaşmayı, konuşmayı ve insanları konuşturmayı iyi bilir.

Reklamcının esnafı Serdesin

Markalar hangi dertleri için size gelsin?

Serdesin; bugüne kadar yaptıkları tüm işlerde tamamen müşterilerinin ticari faydası için ellerindeki yeteneği, beyinlerindeki bilgiyi, ulaşabildikleri teknolojiyi, sanatı ve görüşü kullanan kalpten güzel insanların olduğu yerdir. Serdesin müşterisinin parasını çarçur etmez. Faydasız saniye harcamaz. Boşuna yer aldırtmaz. Serdesin, yaptığı işlerde müşterisinin ticaretine maksimum desteği sağlamayı amaçlar. Hem geleneksel ve yeni medya reklamcılığı hem de televizyon/sinema/mobil dünyasına bakar, başka alanlarda müşterisinin ticaretini nasıl büyütür ona konsantre olur.

Aynı noktalara sıkışmış, çevresi ve kendi dışında bir dünyası olmayan, bu işin bir ticaret olduğunu unutup şahsi “şekiller” için çalışan yerlerden, kurumlardan; yılladır bu işte “tek” ve “bulunmaz” olduklarını sanan kişi ve kurumlarla dertleri olan tüm müşterileri bekleriz. Müşterisinin gömleğini iliklerken her defasında bir ya da birden daha fazla kaydıran ajanslardan sıkılan müşterilerle bi’ çay içip kısmetse mutlu bir izdivaç yapmak istiyoruz. Müşterinin evi ya da arabası var mı bakmıyoruz.

Ser demek baş demek; bizimle çalışan ve çalışmayan tüm müşterilerin başımızın üstünde yeri vardır.

Ajansın sahibi/ortakları kim?

reklamcının esnafı serdesinSerdesin’in patronu Serhat Bayram’dır. Vanlı’dır. Çocukluğunu 2 bin 730 rakım civarındaki köyde/yaylada binlerce koyun arasında geçirmiştir -Şu an İstanbul’da deniz seviyesi sıfır gibi düşünürseniz anlarsınız. Takdir edersiniz ki haddinden fazla süt içmiş, yoğurt yemiş, otlu peynir gömmüştür. Ciğerlidir. Sabah yürek yemiş gelmiştir.

TBWA\Istanbul, TBWA\Barcelona, JWT/Manajans, Vietnam ve Alametifarika olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinde uluslararası ve yerel büyük ajanslarda çalışmıştır ve yürekli kampanyalar yapmıştır. Baktığı müşterilerine beklentilerin üstünde rekorlar da kırdırmıştır.

İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nden yüksek onur bursuyla mezun olmuştur. Üstüne afedersin yine onur bursuyla yeni medya yüksek lisansını bir yere kadar yapmıştır. 2005’te üniversiteyi kazanana kadar Uzak Doğu – Van’dan çıkmamıştır. Van’da turist gezdirip turizme büyük katkı da sağlamıştır, otelde resepsiyonistlik yapıp hizmet sektörünü de desteklemiştir. Esnaf çocuğu olduğundan muhasebe işlerine de koşturmuştur; ticareti bilen kaç tane reklam yazarı vardır Allah aşkına!? Hem fotoğraf sanatçısı/reklam fotoğrafçısı olarak hem de reklam yazarı olarak ulusal ve uluslararası birçok ödül almıştır.

Ayrıca, Serdesin ailesinin tüm fertleri Serdesin’in sahibidir. Serdesin aile şirketidir. Diğer ajansların yaptığı gibi adam kayırmaya karşıdır.

Kaç kişi bu aile?

Serdesin ekibindeki insanların tümü çoklu yeteneklere sahip özel insanlardır. Serdesin’de çalışanların yeri ayrıdır. Serdesin’deki ekibin hepsi Fikir Esnafı Üretim Bandı’dır. Serdesin’de yedi Üretim Bandı Yazmanı, iki Şekil Şemalin Başı, bir Esnaf Yapımcı vardır.

Baş Fikir Esnafı & Patron Serhat Bayram’dır; reklamcılık mezunudur üstüne yeni medya yapmıştır, reklam yazarıdır, fotoğraf sanatçısıdır, ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf ve reklamcılık ödülü vardır, çok konuşulmuş birçok kampanyayı bizzat üretmiştir. Fikir Esnafı Üretim Bandı Başı Deniz Çamcı’dır; bilgisayar mühendisliğini 2007’de bitirememiştir, 2010’da işletmeyi maalesef bitirmiştir, sektöründe öncü gelişmekte olan bir fikir esnafı reklam yazarıdır, 1994 yılında tek jetonla Cadillacs & Dinosaurs’u bitirmiştir, yatırımlarını çeyrek altın üzerine yapar.

Şekil Şemalin Baş Esnafı Can Dağlı’dır; güzel sanatlar grafik tasarım mezunudur, yeteneğini ve sanatını tartıya koysan tam 94 kilo çeker, bir yandan deri tasarımı yapar, çok iyi illüstratördür, dükkanda Can Kenarı’na oturur, gerektiğinde Canlı Şikayet Hattı’nın telefonlarına bakar. Üretim Bandı’nın kafası en acayip çalışan yazmanı Nevzat Özenmiş’tir; 12 yaşında milli olmuştur -içiniz fesat, Türkiye Satranç Milli Takımın’da oynamıştır, milli sporcudur-, sayısız -takribi 4,5 kilo- madalyası vardır ve sayısını bilmez tartıda çektiği kilosunu bilir, iyi derecede Fransızca konuşur, prensiplerinden ödün vermeyen, ilkel ve ilkeli bir çalışma yöntemi vardır, ejderha desenli tişört giyer, sürekli Meksika Dalgası yapar gibi kafasını ve ellerini kaldırarak güler.

Üretim Bandı’nın bir diğer yazarı Doğan’dır Akdoğan’dır, Buyur Burdan Bak’ın ciğerli oyuncusudur, tiyatrocudur, eğitmendir, yazardır, çiçektir, hazırcevap espricilikte efsodur, anadili gibi saray İngilizcesi konuşur, Urartuca konuşur, Salih’i kelime oyunlarında döver. Üretim Bandı’nın bir diğer yazmanı Salih Bozcu’dur, oynamayı en çok sevdiği şey kelimelerdir, “Ooo araba mı!? Alırım Beetle!” diyecek kadar oynar, Serdesin’de oturduğu koltuğun adını Gündem koymuştur, felsefe öğrencisidir, dünür olup acayip filmler çekmektedir. Üretim Bandı’nın bir diğer yazmanı da Berkay Öztürk’dür, o da felsefe öğrencisidir, hatta bir toplantıda bir yönetmen ona felsefe yapma diye konuşunca “Felsefe okuyorum!” diye yürekli cevap vermiştir, o da dünür olup acayip filmler çekmektedir, aşırı naziktir, bir şey taşımaya hiç dayanamaz, yazdıklarına aşıktır.

Halihazırdaki müşterileriniz ve anlaşmak üzere olduklarınız kimler?

Şimdi adını söyleyebileceğimiz ve henüz adını söyleyemeyeceğimiz ama zamanı gelince göreceğiniz büyük markalarla da çalışmalarımız sürüyor. Bunun yanında ünlü/yetenek iletişimi hizmetleri de veriyoruz, burada da henüz açıklayamayacağımız isimler mevcut. Son olarak, meşhur bir talk şov programı için komedi içerikleri ve fikirleri de üretiyoruz, onu da zamanı gelince açıklayacağız.

Geleneksel ve yeni medya reklamcılığında hizmet verdiğimiz müşterilerimiz Tozlu.com, Diesre, Tozlu Park, Pantito Hot Sandwiches, Sager İnşaat & Enerji, Duru Tiyatro. Ünlü/Yetenek iletişiminde hizmet verdiğimiz isim de Zeynep Çamcı. Yaptığımız son kampanya, Tozlu.com için “Yeni Sezon Ürünler Toptan Fiyatına” kampanyası. Tozlu.com için ürettiğimiz kampanyamız için altı film hazırladık, bu filmler televizyon ve internette yayınlandı. Ayrıca radyoda da çıktık. Markamızı ciddi anlamda kalplerde ve satışlarda büyüttük.

Serdesin #esnafreklamcılık
Baş Fikir Esnafı & Patron: Serhat Bayram
Fikir Esnafı Üretim Bandı Başı: Deniz Çamcı
Şekil Şemalin Baş Esnafı: Can Dağlı
Fikir Esnafı Üretim Bandı: Serhat Bayram, Deniz Çamcı, Can Dağlı, Nevzat Özenmiş, Salih Bozcu, Berkay Öztürk
Stratejinin Başı Esnaf: Engin Tezcan – Capon
Esnaf Ajans Yapımcısı: Bora Akkaş
Esnaf Reklamcılığın Filmci Komşusu: PToT Films
Esnaf Reklamcılığa Film Çeken Rejisör: Canbert Yerguz
Esnaf Reklamcılığa Film Yapan Yapımcılar: Kerem Çelebi, Gamze Yavuz
Esnaf Reklamcılığa Müzik Üreten Müzisyen: Emre Irmak & Jingle Jackson
Müşteri Velinimettir: Tozlu.com – Tozlu Giyim
Reklamveren Temsilcileri: Oğuzhan Akçay, Gamze Kaya

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.