Reklamcılar Derneği seçim yasaklarına itiraz etti

Reklamcılar Derneği, Yüksek Seçim Kurulu tarafından uygulanan seçim iletişim yasaklarına karşı bir basın bildirisi yayımladı.

18.07.2007 - 11:44 | MediaCat

Reklamcılar Derneği, Yüksek Seçim Kurulu tarafından uygulanan seçim iletişim yasaklarına karşı bir basın bildirisi yayımladı.

Geçtiğimiz günlerde Demokrat Parti’nin seçim kampanyasını yürüten Ali Taran, ATCW’nin web sitesinde ‘YaSaK’ başlıklı bir yazı yayımlamış ve YSK’nın seçim yasaklarından yakınmıştı. Aynı yazıda Taran Reklamcılar Derneği, Reklamcılık Vakfı ve Uluslararası Reklamcılık Derneğini (IAA) bu konuda sessiz kalmakla eleştirmişti.

Reklamcılar Derneği’nden Başkan Cem Topçuoğlu imzasıyla yayımlanan metin şöyle:

Değerli Medya Mensupları,

22 Temmuz 2007 seçimlerinin süre bakımından sıkıştırılmış ve medya olanakları açısından kısıtlanmış olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunduk. Başvuruyu şimdi yapmamızın nedeni, itiraz ve önerilerimizin seçim sonuçlarına değil, sürecine yönelik olduğunu vurgulamaktır.

22 Temmuz günü yapılacak seçimlerde oy kullanacağız. 5 yıllık süre için ülkemizi yönetecek partiyi ve liderini belirlediğimiz bu süreçte, sade vatandaş olmanın yanında, profesyonel kimliğimiz ve uzmanlığımızla yaptığımız gözlemleri, önemli bulduğumuz bazı hususları –herhangi bir yanlış anlamaya meydan bırakmama özeniyle, seçimler öncesinde– kamuoyu dikkatine getirmek istedik.

22 Temmuz seçimlerinde, partilerin iletişimine getirilen kısıtlarla, Türk seçmeninin bilgi edinme hakkının da kısıtlandığı inancındayız.

o Ekonomik çalkantılar, darbelerle yaşanan kesintiler, parti açılma kapanmaları, isim veya lider değişimleri, siyasi kutuplaşmalar ülkemizi volatilite endeksinde yüzde 40’larla dünyanın üst sıralarına taşıyor –bir başka deyişle bilgilenme talebinde olan yüzer gezer/kararsız/küskün çok geniş bir seçmen tabanı var.

o Kasım 2002 seçimlerine baktığımızda oy verme oranının yüzde 70’lere gerilediğini görüyoruz. Bu düşüşü kaygı verici buluyor, siyasi katılımı teşvik etmek için, siyasi iletişimin desteklenmesi gerektiği kanısını taşıyoruz.

o Televizyon liderleri görmek, kıyaslamak, daha geniş kitlelere daha hızlı mesaj iletebilmek için vazgeçilmez bir mecra. Dünyaya baktığımızda farklı uygulama veya modeller görmekle birlikte televizyondan radyoya sinemadan telefona tüm iletişim araçlarının kontrollü, eşitlikçi ve ancak kısıt getirilmeksizin siyasi partilerin kullanımına sunulduğunu görüyoruz. TV, Türk toplumunun yüzde 98’ine erişme olanağı sağlayan, üstelik ücretsiz bir mecra. Toplam 42,5 milyon olan seçmen tabanıyla buluşabilmek için hiç şüphesiz en hızlı ve ekonomik araç. YSK kararlarıyla TV ve ülke çapında yaygın erişim sağlayan bir diğer önemli mecra olan radyonun sağladığı olanaklardan yararlanamamak da bu ölçüde önemli bir kayıp.

Demokratik kurumlar ve kültürün gelişiminde siyasi iletişim ve seçim süreçleri tasarımı elzemken seçmen, tüketici ya da vatandaş, tüm kimlikleriyle Türk insanının bilgi edinme hakkını korumayı esas tutmamız gerektiği kanısındayız. Adaleti partiler arası eşitlik gözetmenin yanında, Türk seçmeninin gereğince bilgilendirilmesi ve hakkaniyetli seçim yapabilmesi doğrultusunda da aramalıyız.

Yasaklamak uygulamada kolaylık anlamını taşısa da, ülkemizde demokratik kültürün gelişimi ve süreçlerin işleyişi açısından bir parça daha emek vererek, düzenleyerek bilgilendirmekten yana olmalıyız.

2007 seçimleri ardından mahalli seçimler gelecek. Ulusal ve küresel bağlantılarımızla sağlayabileceğimiz iyi örnekler ve uygulamaları ilgili kurullar ile paylaşmaktan, destek olmaktan kıvanç duyacağımızı belirtmek isteriz.

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Adına
Cem Topçuoğlu/Başkan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.