Reklamcı ne zaman çalışır?

Ajans Başkanı'ndan sektörün uzun mesai saatlerine çözüm önerileri…
15.10.2014 - 11:25

Belirsizlikler üzerine kuruludur reklamcılık… Bütçe bilinmez, reklamveren işi beğendi mi bilinmez, beğense de yapacak mı hiiiç bilinmez. Yapacaksa ne zaman yapacak? Bu da bilinmez. Kısaca bilinmez de bilinmez ama biz reklamcıların hayatını en çok etkileyen bilinmezlik, mesai saatleri konusunda yaşanan bilinmezliktir. Senin işten çıkış saatini dolaylı yoldan reklamveren belirler fakat senin kaçta çıkacağını bilmezler, umurlarında da değildir zaten.

Mesai saatlerinde yaşanan bu belirsizlik problemi, sadece reklam dünyasına ait bir problem değildir fakat gözden en yaş, ağızdan en salya getiren versiyonunu reklam sektöründe görebilirsiniz. Bu belirsizliğe iş dünyasında “esnek çalışma saatleri”, reklam sektöründe ise kara delik denir.

“Reklamcılık, sen gece için planlar yaparken sana kitlenen iştir”

Sen sevgilinle, ailenle ya da arkadaşlarınla planlar yaparsın fakat tam da o esnada, paralel evrende değil bizzat patronun odasında, girilecek bir konkurun planları yapılır. Eee patronun yaptığı planların yanında seninkiler kim ki zaten?

Patronların konkur ve yeni müşteri konularında açgözlü olmaları da bu bağlamda reklamcılara büyük sıkıntılar verir. Müşteri gelir, eleman gelmez, bolca vaatler verilir “Ekibe yeni adam alacağız, sana stajyer bulacağız” vb. sözler… Umut fakirin ekmeği misali, patronlar çalışanlarına dayar bu vaatleri.

Reklamcı, mesai saatlerinde ajansta bulunduğu için para alır, fikri kendisi için bulur

Tek suç patronda mı? Tabii ki değil, reklamcılar olarak iğneyi önce kendimize batıralım. Özellikle dijital/sosyal medya ajanslarında çalışanlar reklamcılar, internette vakit öldürmeyi ve goygoy yapmayı severler. Aslında trendleri yakalamak ve gündemden kopmamak adına yapılan bu goygoyları çok faydalı buluyorum. Fakat ayarını kaçırdığımız ve işe dönüştüremediğimiz noktada verimlilik problemleri baş gösteriyor. Her ne kadar sevmesem de şimdi “Don’t work hard, work smart” geyiği yapmanın tam yeri. Bir memur edasıyla olmamak kaydıyla, işleri bir plana programa oturtarak, gözle görülür sürelerde ajanstan daha erken çıkabilirsin… En azından ajanstan çıkarken güneşi görmelisin!

Ajans Başkanı'ndan sektörün uzun mesai saatlerine çözüm önerileri…

Peki reklamcı ne zaman çalışır? (Temsili)

Ajansa geliş: 10:00
Kahvaltı: 11.00-12.00
Sigara molası: 12.00-13.00
Goygoy arası: 13.00-14.00
Öğle yemeği: 14.00-15.00
Kahve molası: 15.00-16.00
Tatlı krizi: 16.00-17.00
Çay, sigara molası: 17.00-18.00
İŞE BAŞLAMA SAATİ: 18.00
ÇIKIŞ SAATİ: 404 Not Found

“Ülkemizde ‘şöyle bişey yapalım’ da yaygın bir brief verme şeklidir”

Aslında bu problemin yaşanmasında en büyük pay, velinimetimiz olan reklamverenler. Tüm müşteriler, ajanslarından en kısa zamanda en iyi işi bekliyorlar. Pazarlama departmanlarının takvimleri ve planları ise tam bir muamma! Yahu yapılacağı kesin olan ve konseptini 6 ay önceden bildiğin bir etkinliğin iletişimini yaptıracaksan, en azından 2-3 ay önce ajansına brief vermelisin. Etkinliğe son 2 hafta kala bana haber verirsen, ne adam akıllı bir iş çıkar karşına ne de çalışanlar gün yüzü görebilir. Birkaç sürpriz dışında senin yıllık iş takvimin genel anlamıyla belirli. Bu takvimi, ajansın anlayacağı bir dille eli yüzü düzgün hale getirip, ajansınla paylaşmalısın. Ayrıca brief’leri olabildiğince önceden vermelisin, tabii brief veriyorsan! Ülkemizde “şöyle bişey yapalım” da yaygın bir brief verme şeklidir.

Çeşitli sebeplerin Voltran’ı oluşturmasıyla öyle ya da böyle gecelemek ve sabahlamak bir sektör gerçeğine dönüştü. Siz her ne yaparsanız yapın, verimliliği esas alın.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.