Reklam Kurulu’ndan seks shop’lara ceza

Reklam Kurulu, 7 seks shop şirketine, 'ürünlerini tedavi edici' izlenimi uyandıracak şekilde...

22.07.2008 - 10:05 | MediaCat

Reklam Kurulu, 7 seks shop şirketine, ‘ürünlerini tedavi edici’ izlenimi uyandıracak şekilde tanıttıkları için ceza kesti. Kurul, söz konusu şirketlerin reklamlarını da durdurdu. Reklam Kurulu ayrıca ’Smoke Patch’ markalı nikotin bantlarının reklamlarını da tümüyle frenledi.

Reklam Kurulu, ürünlerin, tedavi edici ilaç izlenimini uyandıracak biçimde tanıtımını yaptıkları gerekçesiyle 7 seks shop firmasına, para ve reklamları durdurma cezası verdi. Kurul, daha önce geçici olarak 3 ay süreyle durdurduğu nikotin bantları reklamını da tamamen durdurdu.

Para cezaları

Reklam Kurulu’nun 10 Haziran’daki toplantısında alınan kararlarla ilgili duyurusuna göre, Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe aykırı şekilde, ’Ürünlerin tedavi edici ilaç’ izlenimini uyandıracak biçimde tanıtımını yaptığı belirlenen 3 firmaya yerel düzeyde 5 bin 919 YTL, 4 firmaya ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para cezası uygulandı.

Ceza alan firmalar

Tutku Tıbbi Cihazlar Med. Kozm. Sağlık Ür. Tur. İth. İhr. Ltd. Şti, İhsan Bilgiç-Melisa Sağlık Ürünleri ve Bayram Haktanır-Elixir Sağlık Ürünleri hakkında yerel düzeyde 5 bin 919 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verildi. Günay Kılıç-Star Sex Shop/Ege Sex Shop, Abdullah Akçay-Sevgi Sex Shop/İstanbul Sex Shop/Güvenoğlu Sex Shop, Yunus Kökten-Duygu Sex Shop ile Ümit Karakurt-Kırmızı Sex Shop/Elit Sex Shop hakkında ise ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları uygulandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.