Rekabet Kurumu’ndan Google’a para cezası

Şirkete 93 milyon TL idari para cezası verildi.

21.09.2018 - 13:31 | Sencer Uçar

Avrupa Birliği'nden Google'a 1,5 milyar euro ceza

Rekabet Kurumu’nun Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında yürüttüğü soruşturma sonuçlandı. Buna göre, Google‘ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üreticiyle yaptığı sözleşmelerin Rekabet Kanunu’na aykırı olduğuna hükmedildi ve şirkete 93 milyon TL idari para cezası verildi.

Rekabet Kurumu’nun Google’a verdiği cezanın gerekçesinde, “Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmeleri’nde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmeleri’nde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6’ncı maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.” satırlarına yer verildi.

Kurum açıklamasında, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde Ankara idare mahkemelerinde yargı yolunun açık olduğu belirtildi.

Kaynak: Diken.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.