Rapunzel erkek olsaydı…

...adı Bropunzel olurdu ve bütün gün beyaz atlı prensesini beklerdi.

12.07.2017 - 18:05 | Alev Kaynak

Rapunzel erkek olsaydı

Elena Favilli’nin geçtiğimiz aylarda Türkçe’ye de kazandırılan eseri “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler”i geleneksel “pasif” prenses artekipini güzelce yapısöküme uğratıyordu. Favilli, şu günlerde eserin ikinci cildi olan Kickstarter Gold: Good Night Stories for Rebel Girls 2’yu yayınlamaya hazırlıyor. Bu kitapta değişen toplumsal cinsiyet rollerini okuyacaksınız. Örneğin, hapsedildiği kulede yapayalnız örgüsünü örüp günün birinde kurtarılmayı bekleyen özne, ya bir kadın değil de erkek olsaydı? Hikâyeler aynı şekilde ilerler, benzer sonuçlara mı gebe olurdu?

Gazeteci Elena Favilli ve ortağı oyun yazarı Francesca Cavallo, çocuklara yönelik dünyanın ilk iPad dergisi Timbuktu’yu çıkardıkları günden bu yana, tek bir şeyi hedefliyorlar: Kitapların ve televizyon programlarının yüzde 95’inin kadınlara etkin roller vermediği bir dünyada, küçük kızların etrafında daha fazla kadın rol model olması. Son beş yıl içerisinde sayısız mobil aplikasyon üreten ve birçok kitap yayınlayan ikili NFL, Kaboom, Zynga.org ve YMCA gibi markalarla da ulvi amaçları için işbirliğine yöneldiler. En güncel kitapları için de izleyeceğiniz bu videoyu hazırladılar.

Ayrıca, Elena ve Francesca’nın sizden bir ricası olacak: Bu kitapları muhakkak erkek çocuklarınıza da okutun zira erkek çocukların kadın kahramanlarla da özdeşlik kurabilmesi gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.