Ramazan’la gelen reklam bereketi

Bu yıl yaza denk gelen Ramazan, çeşitli sektörlerde farklı etkiler yarattı. Ancak en pozitif etki, medyada görüldü...

16.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Bu yıl yaza denk gelen Ramazan, çeşitli sektörlerde farklı etkiler yarattı. Ancak en pozitif etki, medyada görüldü. Medya takip ve ölçümleme sektörünün öncü kuruluşu MTM Medya Takip Merkezi’nin 12 TV kanalında yaptığı reklam ölçüm sonuçlarına göre, 2010 yılının Haziran-Temmuz-Ağustos aylarını kapsayan döneminde, geçtiğimiz yılın aynı zaman dilimine oranla reklam harcamaları önemli bir artış gösterdi.

TV MECRASINDA RAMAZAN BEREKETİ
Ramazan bereketinin yaşandığı TV kanallarında toplam 799 bin 178 spot izleyicinin karşısına çıktı. TV ekranlarında yayınlanan reklamların süresi ise 4 bin 711 saati yani yaklaşık 196 günü buldu. Markaların reklamlarında, geçen yaza oranla yüzde 12 artış yaşandı.

TURKCELL GEÇEN YAZIN BİRİNCİSİ VODAFONE’U TAHTINDAN ETTİ!
Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 1.012 markanın TV kanallarında boy gösterdiği yaz ekranında, en çok reklam veren marka ise Turkcell oldu. Reklamlarında yüzde 10 oranında artış yaşanan Turkcell, geçen yazın en çok reklam veren markası olan büyük rakibi Vodafone’u geride bırakarak listenin zirvesine yerleşti. Yaz boyuca 26 bin 405 reklam spotuyla hedef kitlenin karşısına çıkan Turkcell özellikle, Tosun&Yabancı Damat reklam serisi, Gülse Birsel’li reklamları ve 3G hızını anlatan reklamlarıyla dikkat çekti. Reklam filmleri 219 saate yakın ekranlarda yer bulan markanın Dünya Basketbol şampiyonası için hazırladığı reklamı da beğeni topladı.

2009 yazında olduğu gibi, bu yaz da TV mecrasının yüzünü en çok güldüren markalar GSM operatörleriydi. MTM’nin raporuna göre, üç aylık süreçte en çok reklam veren ilk üç marka, Turkcell, Vodafone ve Avea oldu.

Geçtiğimiz yaz döneminin en çok reklam veren markası olan Vodafone’nun bu yaz reklamlarında yüzde 6 oranında düşüş tespit edildi. Özellikle, Selim karakterini canlandıran Şafak Sezer’li reklamlarıyla dikkat çeken Vodafone, toplam spot adedinde Turkcell’i geride bıraktı.

Ev temizlik ürünleri sektöründe en çok reklam veren marka Kosla oldu…

Yaz aylarında ekranlarda en çok gördüğümüz markalardan bir diğeri de ev temizlik ürünü sektörünün öncülerinden Kosla oldu. Üç aylık süreçte Kosla, 85 saati aşkın süreyle ekranlardan tüketicisine seslendi.

MTM’nin aynı araştırma raporuna Kosla’yı Türk Telekom, Calgon, Coca Cola, Bosch, İstikbal ve Arçelik markaları takip etti.

TV MECRASINA EN ÇOK REKLAMI GIDA SEKTÖRÜ VERDİ
Temel ihtiyaç ürünleri arasında olan gıda sektörü liderliğini bu yaz da korudu. Ramazan’a denk gelen yaz dönemi, gıda markalarının da atağına sahne oldu. MTM’nin 2010 yılının yaz döneminde yaptığı araştırmaya göre reklamlarında yüzde 14 oranında artış yaşanan gıda markaları, açık arayla liderliğini korudu.

182 markanın reklam verdiği gıda sektörü, yaz boyunca toplam 189 bin 941 reklam spotuyla ekranlarda yer alırken, bu reklamların süresi ise 901 saati aştı. Gıda sektörünün en çok reklam veren markaları ise Coca Cola, Algida Cartedor, Sütaş, Algida Magnum, Algida, Lipton, Knorr, Panda, Ülker ve Ülker Bizim oldu.

MARKA SAYISI AZ AMA REKLAM HARCAMALARI BÜYÜK
Aynı araştırma raporuna göre, yaz döneminde en çok reklam veren ikinci sektör, iletişim teknolojileri sektörü oldu. GSM sektörünün yoğun rekabeti iletişim sektörünün reklam spotu ve sürelerine de yansıdı. İletişim teknolojileri sektörü yaz boyunca ekranlarda 749 saati aşkın süreyle yer buldu.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla, reklam yatırımını en çok arttıran sektörler sırasıyla; finans, iletişim teknolojileri, mobilya ve sağlık sektörleri oldu. 

MTM’nin aynı araştırma raporunda, reklam yatırımını en çok azaltan sektörlerin sırasıyla yayıncılık, kozmetik, ev temizlik ürünleri, ticaret ve ısıtma/soğutma sektörleri olduğu tespit edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.