Nokia’nın hedefi 1 milyar daha

Nokia bir milyar insanı daha internete bağlamayı hedefleyen yeni stratejisini gün yüzüne çıkardı...

17.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Nokia bir milyar insanı daha internete bağlamayı hedefleyen yeni stratejisini gün yüzüne çıkardı. Nokia’nın gelişmekte olan pazarlara zengin özelliklerine rağmen düşük maliyetli telefonlar ve yerel Ovi servisleri sağlayan benzersiz kapasitesi, bu yeni stratejisine güç katacak. Her yıl düzenlenen Nokia World etkinliğinin önemli bir parçası olarak dün ilk kez görücüye çıkan akıllı telefon ailesinin yeni üyeleri ve güncellenmiş Ovi servisleri, Nokia’nın telefonla konuşturmanın ötesinde insanları birbirine bağlama (“Connecting People”) vizyonunun tamamlayıcısı oldular. Nokia, her beş kişiden dördünün hücresel sinyal kapsama alanında olduğu günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılayan zengin özellikli mobil cihazlar ve dikkate değer internet servisleri portföyünü güncelleyerek, gelişmekte olan pazarlara bağlılığını da bir anlamda sergilemiş oldu.

Nokia Mobil Cihazlar Başkan Yardımcısı Mary McDowell etkinlikte yaptığı konuşmada şirketin küresel pazarda öngörülen büyümenin büyük bir çoğunluğunu yakalayacak ideal bir konumda bulunduğunu ve kitlelere sesli iletişim ve veri sağlamadaki liderliğini sürdürmeye niyetli olduğunu vurguladı.

McDowell ayrıca şunları kaydetti: “Artık daha çok kişi bir PC yerine bir cep telefonu kullanarak bilgi çağına katılacak. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’inin şebeke yayın kapsamında olduğunu düşündüğümüzde yakın gelecekte çevrimiçi olacak bir milyar kullanıcının çoğu için PC benzeri bir deneyimi bir mobil cihaz sunacak.”

McDowell, Nokia’nın tüketicilerin satın alabildikleri fiyatlarda satın almaya değer gördükleri çözümleri sunmak ve yenilikler gerçekleştirmek üzere tüketicilere dair yerel bilgi birikimi, dağıtım kapsamı ve gücünden yararlanacağını da sözlerine ekledi.

İnovasyon ve portföydeki yenilikler
Nokia, X3 Touch and Type’ın ardından dokunmatik ekranla bilindik telefon tuş takımını etkileyici bir şekilde birleştiren yeni Nokia C3 Touch and Type’ı da ilk kez görücüye çıkardı. Her bütçeye uygun bir tasarım klasiği olan bu Series 40 cihazı paslanmaz çelik gövde, 3G, WLAN, flaşlı 5 megapiksel fotoğraf makinesi, müzik çalar, FM radyo özelliklerine sahip ve aynı zamanda 32 GB’ye kadar hafıza kartı desteği sunuyor. Nokia C3 Touch and Type mesajlaşma ve e-postaya ek olarak Ovi Mağaza’dan uygulamalara ve oyunlara da hızlı erişim sağlıyor. Nokia C3 Touch and Type’in yaklaşık 145 Euro’luk tahmini satış fiyatıyla bu yılın dördüncü çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Nokia Mobil Cihazlar Başkan Yardımcısı Mary McDowell tüketicilerin kaliteli ve uygun fiyatlı cihazların yanı sıra hem küresel hem de yerel içerikler sunan uygulamalara yönelik taleplerinin de altını çizdi ve tüketicilerin söz konusu uygulamalara daha hızlı, daha kolay ve daha düşük maliyetle erişmek istediklerini belirtti. McDowell “Geleneksel mobil cihaz alanında akıllı telefonlarla ilişkilendirilmiş yeni servis türleri ve güçlü yazılımlar giderek daha önemli hale geliyor. Nokia olarak tüketicilerin bağlanabilirlik, bilgiye erişim ve düşük maliyet eksenindeki tüketici taleplerini karşılamayı hedeflediğimiz servisler sunuyoruz.”

Tüketicilerin bilgiye ve servislere yönelik artan taleplerine yanıt
Nokia Ovi servislerinin entegrasyonu dahil birçok alanda büyüyen pazarlardaki artan tüketici taleplerini karşılamaya devam ediyor. Buna ek olarak Nokia, üçüncü taraf Series 40 geliştiricilerine de geniş kapsamlı iş olanakları sunuyor. 

Ovi Posta
Ovi Posta büyük çoğunluğunu gelişen pazarlardaki yeni kulanıcıların oluşturduğu 14 milyon e-posta aktivasyonunu sağlamayı başardı. Yalnızca son 6 aydaki Ovi Posta hesaplarının yüzde 60’ını Güneydoğu Asya ve Afrika’daki kullanıcılar oluşturuyor. Ortadoğu ve Afrika’daki kullanıcıların yüzde 77’si ise Ovi Posta hesaplarına PC yerine Nokia cep telefonlarından ulaşmayı tercih ediyor. Bunlara ek olarak dünya çapındaki Ovi Posta kullanıcılarının yüzde 80’lik bölümü e-posta kutularına kendi cep telefonlarından ulaşıyor.

Ovi Tarayıcı Beta versiyon
Nokia, Novarra’yı bünyesine katmasının ardından Series 40 cihazlarına yeni bir tarayıcı teknolojisini ve bulut hizmetlerinin gücünü ekliyor. Bu sayede gelişmekte olan pazarlarda daha çok sayıda internet kullanıcısının webin sunduklarından daha fazla yararlanmalarına olanak tanıyor. Ovi Tarayıcı’nın şu anki beta sürümü Series 40 cihazları internette daha hızlı gezinti, daha düşük maliyet, daha kolay kullanım ve daha fazla kişiselleştirme özellikleriyle donatıyor.

Ovi Müzik
Nokia’nın 2009 digital faturaları IFPI (Uluslararası Fonografi Sanayi Federasyonu) tahminleriyle karşılaştırıldığında, Nokia’nın yerel müzik servislerine yerel üstü yaklaşım sayesinde, Brezilya, Meksika ve Hindistan gibi pazarlarda tek ve en büyük dijital müzik gelir kaynağı haline geldiği görülüyor. Nokia, 38 farklı pazarda kullanıma sunduğu müzik servisleriyle Nokia küresel olarak en kapsamlı dijital müzik yaygınlığını sunuyor.

Series 40 cihazlarda Ovi Mağaza
Ovi Mağaza çeşitli uygulamalara kolay bir erişim sağladığı gibi dünya çapında kullanımda olan yüz milyonlarca Series 40 cihazla birlikte yazılım geliştiricilere de büyük hacimli iş olanakları yaratıyor. Nokia, dünyanın en büyük mobil platformu olan Series 40 ile yerel uygulamalar geliştiren ve iş hacmini büyütmeyi amaçlayan üçüncü parti üreticiler için çok sayıda fırsat bulunduğuna inanıyor. Nokia en son Çin’de kullanıma sunduğu Ovi Mağaza ile kapsamını genişletti.

Gelişen pazarlardaki tüketicilerin servislerle buluşturulması
Ovi Life Tools ve Nokia Money gelişen pazarların ihtiyaçlarına yönelik olarak sunulan hizmetlere verilecek en iyi örnekler arasında. Eğitim, eğlence, sağlık, iş geliştirme ve kişisel gelişim amaçlı internet erişimiyle bu uygulamalar, tüketicilerin hayatlarına da olumlu yönde etki ediyor.
Ovi Life Tools bugün Hindistan, Endonezya ve Çin’de 4,7 milyondan daha fazla kullanıcının hizmetinde.

Nokia Money tüketicilerin temel finansal servislere bir cep telefonu aracılığıyla ulaşmalarını hedefliyor. YES BANK ve Obopay ile birlikte Nokia Hindistan’ın Pune kentindeki Mobile Money Services by YES BANK adlı deneme uygulaması tamamen ticari bir nitelik kazandı. Hindistan kapsamında atılacak bir sonraki adım ise Chandigarh kenti olacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.