Radyo hâlâ revaçta

Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

22.10.2015 - 13:50 | MediaCat

radyo hala revaçta

URYAD ve Nielsen işbirliğiyle hazırlanan Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın Eylül sonuçları açıklandı. 30 ilde en az 5 bin hane ve 7 bin 500 kişilik bir örneklemle hazırlanan araştırmaya göre radyo, haftalık yüzde 67,9 oranında bir erişimle her 10 kişiden yedisi tarafından tercih edilen revaçta bir mecra. Araştırmanın radyo mecrasının diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de erişim açısından önemli bir mecra olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Nielsen Media Genel Müdürü Erdem Tolon, araştırma sonuçlarının radyo mecrasının medya karması dahilinde mutlaka yüksek derecede değerlendirilmesi gereken bir mecra olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor.

SES gruplarına göre erişim

radyo hala revaçta

Sosyo-ekonomik gruplar açısından bakıldığında AB grubunun yüzde 76,5’lik radyo dinleme oranıyla en üst sırada olduğu araştırmada C1 grubunun yüzde 70,9, C2 grubunun yüzde 66,9 DE grubunun ise yüzde 66,9 oranında radyo erişimi olduğu görülüyor. Bu dağılım, radyoların AB ve C1 grubundaki kitleleri hedefleyen markalar için önemli bir yatırım aracı olduğunun bir göstergesi.

Yaş gruplarına göre erişim

Radyo hâlâ revaçta

Yaş gruplarına bakıldığı zaman ise radyoların 25-34 yaş aralığındaki kişiler arasında yüzde 74,2’lik bir erişim oranıyla çok etkin bir mecra olduğu görülüyor. 35-44 yaş aralığında haftalık radyo erişimi %yüzde 71,8’lik bir oran yakalarken 45-54 yaş aralığında bu oran yüzde 72,2’lere çıkıyor.

Cinsiyete göre erişim

radyo hala revaçta

Dinleyicilerin cinsiyete göre dağılımlarını da inceleyen Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın sonucuna göre haftalık radyo dinleme oranlarına göre erkekler kadınlardan önde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.