Publicis Groupe’tan 4,4 milyar dolarlık hamle

Grup, Alliance Data bünyesindeki Epsilon'u satın aldığını açıkladı.

15.04.2019 - 11:27 | MediaCat

Publicis Groupe ve Microsoft'tan işbirliği

Publicis Groupe, “müşterileri için tercih edilen dönüşüm partneri olmak” şeklinde tanımladığı stratejisi kapsamında bugüne kadarki en büyük adımını dün attı. Grup, üçüncü çeyrek itibarıyla tamamlanmış olması planlanan 4,4 milyar dolarlık anlaşmayla, Alliance Data Systems Corporation bünyesinde yer alan teknoloji şirketi Epsilon’u satın aldığını duyurdu.

Grup tarafından anlaşmanın detaylarının paylaşıldığı açıklamada Epsilon, “gelişimi uzun yıllara dayanan benzersiz bir veri servetine sahip, eşsiz bir teknoloji ve platform şirketi” olarak tanımlandı. Aynı açıklamada yer alan, Publicis Groupe Başkan ve CEO’su Arthur Sadoun’un ifadeleriyse şöyleydi: “Bu satınalmayla birlikte yaratıcılık, medya ve iş dönüşümü konusundaki hizmetimizi; Epsilon’un teknoloji, uzmanlık ve yeteneğiyle destekleyecek ve müşterilerimize rekabette fark yaratma ve kârlı büyüme sağlayacağız.”

2004 yılından bu yana Teksas merkezli Alliance Data Systems çatısı altında yer alan Epsilon, Ad Age Datacenter verilerine göre dünyanın en büyük 13’üncü ajansı konumunda. 2018 yılında 1,9 milyar dolar ciro yaptığı kaydedilen şirketin yalnızca ABD’de -3 bin 700’ü veri bilimci olmak üzere- 9 bin çalışanı bulunuyor.

Öte yandan, Publicis Groupe’un bu hamlesi ajans dünyasında yaşanan en büyük üçüncü satınalma olarak da tarihe geçti. Dentsu’nun 2013 yılında Aegis Group’u 4,9 milyar dolar; WPP’nin de 2000 yılında Young & Rubicam’i 4,37 milyar dolar karşılığında satın almaları hâlen sektördeki en büyük iki satınalma hamlesi konumunda. Bu büyük işleme karşın Publicis Groupe’un en büyük holdingler sıralamasındaki yeri değişmiyor. Grup, WPP ve Omnicom’un ardından en büyük üçüncü durumunda.

Kaynak: Ad Age, Publicis Groupe

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.