MediaCat

Publicis Groupe’dan 326 milyon dolarlık yapay zekâ yatırımı

Publicis Groupe, iş süreçlerini kökten değiştireceğini öngördüğü yeni yapay zekâ aracı CoreAI’a ilişkin detayları yatırımcıları, müşterileri ve çalışanlarıyla paylaştı.

Publicis Groupe, üç yıl içinde yapay zekâya yapacağı 326 milyon dolarlık yatırımla kreatif, medya ve yazılım dahil olmak üzere pek çok departmanını dönüştürmeyi planlıyor. Bunu yeni yapay zekâ aracı CoreAI ile yapmayı planlayan network, ciddiyetini üst düzey yöneticilerinin (CEO Arthur Sadoun, Strateji Direktörü Carla Serrano, Çözümler Direktörü Sam Levine Archer, Publicis Media CEO’su Dave Penski ve Publicis Sapient CEO’su Nigel Vaz) Publicis’in yeni dönem yapay zekâ yol haritasını bizzat anlattığı bir saatlik bir videoyla ortaya koyuyor.

CoreAI, küresel çapta 2,3 milyar tüketicinin verileri ve içerik, medya ve iş performansı hakkında trilyonlarca veri noktası dahil olmak üzere Publicis’in tescilli verilerini ve mevcut yapay zekâ programı Marcel’in yaklaşık bir petabaytlık varlığını Publicis Sapient’in sahip olduğu veri ve kodlama yetenekleri ile birleştirecek. CEO Arthur Sadoun, CoreAI’ın Publicis’i bir platformdan “akıllı sistem şirketi”ne dönüştürmeyi vaat ettiğini söylüyor.

Publicis Sapient CEO’su Nigel Vaz, “Kendi bünyemizde oluşturduğumuz bu yetenekler bize yapay zekâyı daha hızlı ve etkili kullanmak için gerekli araçları ve varlıkları sağlıyor. Bu, teknoloji alanındaki rakiplerimizin çoğunun ulaşamayacağı bir seviye” diyor.

CoreAI’ın nasıl çalıştığının açıklandığı videoda, bazı kullanım alanları da örneklendiriliyor. Örneğin, bir brief’i sisteme yükleyen çalışanlar piyasa hareketleri, eğilimleri ve müşteri motivasyonları hakkında bilgilere ulaşabiliyor ve bu bilgiler platforma otomatik olarak aktarılıyor. Çözümler direktörü Sam Levine Archer videodaki sunumunda, normalde haftalar süren süreçlerin artık saniyeler alabileceğini söylüyor.

Çalışanlar, CoreAI ile bir müşterinin pazarlama planında gerçek zamanlı değişiklikler yapmalarına yardımcı olacak bir yapay zekâ asistanına sahip olacaklar; araca sorular sorabilecek ve yanıtlar alabilecekler. Araç ayrıca medya planlamacıları bir kampanyayla ilgili sorunlar konusunda uyararak yapay zekâ tarafından oluşturulan varlıkları değiştirmelerine ve belirli reklamların mesajlarını saniyeler içinde dönüştürmelerine olanak tanıyacak. Kreatifler yapay zekâ içgörülerine erişerek geniş ölçekte kişiselleştirilmiş içerikler oluşturabilecek, yazılım mühendisleri iş süreçlerini otomatikleştirebilecek ve sistem, personelin bir proje üzerinde çalışacak potansiyel ekip üyelerini bulmasına yardımcı olacak.

Strateji direktörü Carla Serrano, istihdamın etkileneceğini kabul etmekle birlikte büyük çaplı işten çıkarmalar öngörmediklerini belirtti ve ekledi: “İşler kesinlikle etkilenecek ancak değişecek. Örneğin, eskiden bir fikri satarken storyboard hazırlayan illüstratörlerimiz vardı. Yapay zekâ bu konuda çok daha iyi iş çıkarıyor. Ancak eskiden istem mühendislerimiz yoktu. Şimdiyse onlara ihtiyacımız var. Yani insanlar ya beceri kazanıyor ya da işleri değişiyor.”

Publicis, iki hafta önce 2023 performansına ilişkin bazı verileri de açıkladı. Organik gelirini yüzde 6,3 artıran şirket, dördüncü çeyrekte ise yüzde 5,7 organik gelir artışı kaydettiğini duyurdu.

Publicis 2024 yılında yapay zekâya 100 milyon euro yatırım yapacak ve bunun yarısını işe alım ve eğitim süreçlerine; diğer yarısını ise lisanslar, BT yazılımı ve bulut altyapısı aracılığıyla yeni teknolojinin uygulanmasına ayıracak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.