MediaCat

PRİDA İletişim ve İDA Akademi Ödülleri sahiplerini buldu

Törende toplam 61 ödül verildi.

PRİDA İletişim ve İDA Akademi Ödülleri sahiplerini buldu

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Prida İletişim Ödülleri ve bu yıl ilk kez düzenlenen İDA Akademi Ödülleri, 15 Ocak akşamı Novotel İstanbul Bosphorus’ta düzenlenen törenle sahiplerine kavuştu.

Ajans temsilcilerinin, iş dünyası ve sektör derneklerinden profesyonellerin, akademisyenlerin ve üniversite öğrencilerinin katıldığı törende başarılı iletişim çalışmaları, uzun süreli işbirlikleri ve iletişim ustaları ödüllendirildi. PRİDA İletişim Ödülleri’nden bu yıl jüri tarafından en yüksek puanı alan iki projenin sahipleri, ödüllerini sahnede aldı.

Üç kategoride Büyük Ödül verildi

Toplamda 61 ödülün verildiği törende üç ana kategoride en yüksek puanları alan projelere Büyük Ödül verildi. Stratejik İletişim Büyük Ödülü, “Geleceğin Tarımı” projesiyle Linkus PR ve Coca-Cola Türkiye’nin, Pazarlama İletişimi Büyük Ödülü ve Dijital ve Sosyal Medya Büyük Ödülleri ise “Hafritur – Bizi İzlemeye Devam Edin!” projesiyle Tick Tock Boom ve Ford Trucks’ın oldu. “Hafritur – Bizi İzlemeye Devam Edin!” projesi aynı zamanda Facebook Özel Ödülü’nün de sahibi olurken, Ezber Bozan Proje Ödülü ise “PUBG Fener Alayı” projesiyle Rafineri ve Yapı Kredi’ye verildi.

Sürdürülebilir Başarı Ödülleri başlığı altında, 10 yıldan uzun süren 6 kurumsal ve proje işbirliği ile 5 yıldan uzun süren 2 uzun soluklu iletişim çalışması da ödüllerini aldı.

İletişim sektöründe 20 yıldan daha uzun süre bulunarak, çalışmalarıyla hem sektöre katkı sağlayan hem de sonraki kuşaklara yol göstericilik yapmış isimler Ergun Gümrah, Esra Şengülen Ünsür, Selin Süter ve Jüliet Demircioğlu ise Sektöre Gönül Veren Usta ödülüne layık görüldü.

Selin Süter, Jüliet Demircioğlu, Salim Kadıbeşegil, Ergun Gümrah, Esra Şengülen Ünsür

İDA Şeref Kürsüsü üyesi Salim Kadıbeşegil’in, “Kurumsal Dersler” isimli son kitabını konuklar için imzaladığı gecede Dem Derneği’nin sosyal dönüşüm için hayata geçirdiği kahve dükkânı Dem Good Coffee de ödül töreni öncesinde konuklara sağırlar ve işitme engellilerle diyalog için kahve hazırladı. İDA’nın desteğiyle sunulan kahveler, konuklara Türk işaret dili ile sipariş verildiğinde ikram edildi.

İDA Akademi Ödülleri sahiplerini buldu

İDA Akademi bünyesinde bu yıl hayata geçirilen İDA Akademi Ödülleri’nde İstanbul Aydın Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden dereceye giren üç ekip ve Reklamverenler Derneği Yaratıcılık Özel Ödülü’nü kazanan Kadir Has Üniversitesi ekibi de sahnede ödüllerini aldı.

Reklamverenler Derneği’nin verdiği brief’e göre, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili farkındalık ve algı değişimi yaratacak bir kurumsal iletişim kampanyası hazırlayan öğrenciler, tören öncesinde fuayede kendilerine ayrılan alanda konuklara sunumlarını yaptılar.

“Yalan haberlerle ciddi mücadele yürütmeliyiz”

Dem Derneği ile işbirliği yaparak, iletişimin bir hak olduğunu ifade etmek ve bu haktan mahrum kitlelere dikkat çekmek istediklerini belirten İDA Yönetim Kurulu Başkanı Esra Şengülen Ünsür, kurumsal hayatta önceliklendirilen çeşitliliğin, kuşak çeşitliliğini de güçlü şekilde kucaklaması gerektiğini belirtti. Bu doğrultuda, gençler ve çocukların özellikle küresel iklim krizi konusundaki çıkışlarını çok değerli bulduğunu söyleyen Ünsür, törendeki konuşmasını şöyle sürdürdü: “İletişimdeki en güçlü paydaşlarımızdan medya ciddi bir dönüşüm içinde. Özellikle de yüzde 64’ünün kutuplaştığı belirtilen ülkemizde medyada yaşanacak herhangi bir boşluğu yalan haberlerin doldurması riski büyük. İletişim uzmanları olarak, yalan haberlerle ciddi mücadele yürütmeliyiz. Bugün artık deepfake ile savaşılırken yapay zekânın hayatımızda nasıl değişiklikler yapacağını da düşünmek ve hazırlıklı olmak zorundayız. Önümüzdeki 15 yıl içinde, bugünkü mesleklerin yüzde 50’sinin yapay zekâ tarafından üstlenileceği düşünülüyor. İnsanların yapmaya devam edeceği meslekler ise şefkat, empati gibi insani değerlere ihtiyaç duyulan işler ve yaratıcılık gerektiren meslekler olacak. İletişim profesyonellerinin yolu bu anlamda açık. Ancak hedefimiz, bilimsel verinin gücünü hep yanımıza almak ve bilimin ışığından uzaklaşılmaması için birlikte çalıştığımız tüm kişi ve kurumları yönlendirmek olmalı.”

Törende İDA Akademi Ödülleri’ni takdim eden Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşen Akalın ise, “Reklamverenler Derneği olarak, reklamın dönüştürücü etkisini olumlu yönde kullanarak, reklamverenlerin, markaların ve reklamcıların ortaklaşa çalışmasıyla reklam ve medya içeriğini eşitlikten yana değiştirmek istiyoruz. İDA Akademi Ödülleri’ne başvuran öğrencilerimize de gündemimizdeki bu konuda, reklamlardaki kalıplaşmış cinsiyet rollerine dair algıyı kırmayı hedefleyen bir brief verdik. Onlar da bizi çok etkileyen güzel fikirlerini sundular. Hem dereceye giren hem de başvuran tüm öğrencilerimizi başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum. İlerleyen dönemde onlarla birlikte keyifle çalışacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Törendeki konuşmasında işitme engelliler ve sağırlarla diyalog yoluyla farkındalık ve sosyal dönüşüm konularına değinen Dem Derneği Kurucusu Ayşe Damla İşeri ise, “İşitme engelliler ve sağır toplum, görünmez bir grup. Kamusal alanlarda yanımızdan geçtiklerinde fark etmediğimiz, sadece varlıklarıyla kendi iletişimini yapamayan bir topluluk. İşte bu nedenle seslerini duyurabilmeleri için özellikle iletişime ihtiyaçları var. Oldukça da heterojen olan bu grubun günlük hayatlarındaki iletişim ihtiyaçları da farklılık gösteriyor. Kimileri altyazı ve konuşurken yüz yüze olmaya ihtiyaç duyarken, kimileri de Türk işaret dili ile iletişime ihtiyaç duyuyor. Yani, kısaca hem varlıklarının hissedilmesi hem de herkes gibi bilgiye, duyguya ve düşünceye ulaşabilmeleri için tek ihtiyaçları var, iletişim” dedi.

Törende ödül alan tüm projelere Pridaodulleri.org ve Idaakademi.org adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.