Popüler uygulamalara kişisel verileri paylaşma iddiası

Aralarında Tinder ve OkCupid'in de bulunduğu bazı popüler uygulamaların, kişisel verileri sattıkları iddia ediliyor.

15.01.2020 - 15:31 | Sencer Uçar

Tinder'dan salgın döneminde aşk arayanlara destek

Norveç Tüketici Birliği, aralarında Tinder, OkCupid, Happn ve Grindr gibi arkadaşlık uygulamalarının da bulunduğu bazı uygulamaların, kullanıcılara ait kişisel verileri sattıklarını ve dolayısıyla da kişisel verilerin korunmasına dair yasaları ihlal ettiklerini ortaya koyan bir rapor paylaştı.

Siber güvenlik şirketi Mnemonic işbirliğiyle hayata geçirilen araştırmada arkadaşlık uygulamaları Tinder, OkCupid, Happn, Grindr, âdet takip uygulamaları Clue, MyDays, makyaj uygulaması Perfect365, çocuklara yönelik uygulama My Talking Tom2 ile Wave Keyboard ve Qibla Finder’ın veri trafiği Android özelinde mercek altına alındı. Araştırmanın, “Kontrol Dışı: Online Reklam Endüstrisinde Tüketicilerden Nasıl İstifade Ediliyor” başlıklı raporuna göre, mercek altına alınan uygulamaların büyük çoğunluğu kullanıcılara ait eşleşme tercihi, konum, uyuşturucu kullanımı, siyasi görüş, cinsel tercih gibi verileri reklam ve pazarlama şirketleriyle yasalarla ters düşebilecek şekilde paylaşıyor.

Norveç Tüketici Birliği Dijital İlke Direktörü Finn Myrstad, “Telefonunda 40 ila 80 arası uygulama bulunanların kişisel verileri, muhtemelen yüzlerce hatta binlerce online aktörle paylaşılmıştır” uyarısında bulunuyor.

Verilerin, kullanımına dair şeffaf olmayan açıklamalarla paylaşılması, Mayıs 2018’de yürürlüğe giren Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Regülasyonu’na (GDPR) aykırı. Norveç Tüketici Birliği ise ülkedeki yetkili mercilere konuya ilişkin soruşturma açılması talebiyle başvuruda bulunmuş durumda.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.