MediaCat

Poddy’nin ilk reklamvereni L’Oréal Paris oldu

Sosyal podcast platformu Poddy’nin yeni medya modeli, podcast’lerin sosyal medya içeriği gibi reklamlanabilmesine olanak sağlıyor.

Temelleri iki Türk girişimci tarafından Londra’da atılan sosyal podcast platformu Poddy, podcast ekosistemine yeni bir medya modeli getirdi. 60 saniyelik mikro podcast’lere karşılık gelen ve ürün yerleştirmelerin, markaların hedeflediği kitleye daha odaklı ve geniş bir şekilde yayılmasını hedefleyen “podcaps” modelini ilk deneyimleyen marka ise dünyaca ünlü kozmetik markası L’Oréal Paris oldu. Marka entegrasyonu, Poddy’nin içerik partneri “Ortamlarda Satılacak Bilgi”nin yeni bölümünde gerçekleştirildi.

Podcaps, podcast içeriğinin istenen kısmının bir marka tarafından reklam spotu olarak kullanılabilmesine ve dinleyicilerin tek dokunuşla spotta bahsi geçen ürünün satın alma sayfasına yönlendirilmesine olanak sağlıyor. Sözkonusu podcaps, ilgili içeriğin hedef kitlesine sponsorlu olarak sunulabildiği gibi, marka tarafından belirlenen anahtar kelimeler aratıldığında da dinleyicilerin karşısına çıkarılabiliyor. Bu sayede spot; spesifik bir sektör, kategori ya da ürün araması yapanların kolaylıkla erişebilecekleri bir içerik olarak da konumlanmış oluyor.

Amaç podcast’leri sürdürülebilir kılmak

Marka işbirliklerine devam edeceklerini söyleyen Poddy CEO’su Cüneyt Göktürk, sundukları yeni çözümün podcast’in sürdürülebilirlik derdine çözüm sunduğuna dikkat çekiyor ve konuyu şöyle detaylandırıyor: “Podcast kendi gelirini yaratamadığı için yıllardır istediği gelişmeyi kaydedemiyor, bu sebepten de ekosistemdeki birçok oyuncu burada olmaktan vazgeçiyor. Bu durumun devam etmesi halinde ise ne yazık ki podcast’lerin fazla yaşamayacağını düşünüyoruz. Ancak Poddy ile temelde podcast dünyasına ilişkin bir gelir modeli oluşturma hedefimiz var. Bunun yolu da marka işbirliklerinden elde edilen geliri üreticilerle paylaşmaktan ve onların daha fazla üretmesini sağlamaktan geçiyor.”

Göktürk, popüler podcast oynatıcılarda markalar ve üreticilerin dinleyiciyle bağ kurmasına imkân verilmediğine de vurgu yapıyor ve ekliyor: “Poddy’de dinleyici içerikle bağ kurabiliyor. İçeriği beğeniyor, listesine ekliyor, yorumunu anında yazıyor, dilerse aynı içeriğin üzerine kendi içeriğini üretebiliyor, hatta ürün yerleştirmelerde ilgisini çeken ürünü doğrudan satın almaya yönlendirilebiliyor. Tüm bu araçları podcast medyasında kullanabiliyor olmanın, bu medyanın çok farklı noktalara gitmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Buradaki fırsatı gören ilk markanın L’Oréal Paris gibi bir dünya markası olması ve bu işbirliğini Türkiye’nin en çok dinlenen podcast’i Ortamlarda Satılacak Bilgi ile yapmak bizim için çok değerli. Ortaya çıkan erişim ve etkileşimin ne kadar yüksek olduğunu ise hep birlikte deneyimliyoruz.”

L’Oréal Paris cilt bakım markasının grup ürün müdürü Pırıl Metin ise işbirliğine ilişkin yorumlarını şu sözlerle paylaşıyor: “Poddy ile ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği ile podcast’i bir sosyal medya içeriği gibi reklamlayabilmeyi ilk kez denemek bizim için de çok heyecan verici. Hem markamız adına podcast medyasına ilişkin birçok farklı araç sunması hem de diğer platformlardan farklı olarak analitik temelli bir işbirliği olması, podcast’e yaptığımız yatırımı daha efektif kılıyor. Biz bu işbirliğini yaza damga vuran ürünlerimizden L’Oréal Paris Revitalift Clinical çok yüksek korumalı güneş kremi ile gerçekleştirmek; pazara getirdiğimiz güçlü inovasyonu kullanıcılara güneşin zararlı etkilerinden korunmanın önemiyle beraber anlatmak istedik. Çünkü güneş cildin erken yaşlanmasını ve leke oluşumunu hızlandırmasının yanı sıra, cilt kanseri gibi ciddi etkiler doğurabildiği için çok yüksek korumalı güneş kremiyle kendimizi her gün korumamız gerekiyor. Bu çalışmayla herkesin kendi değerlerini yarattığı, kendine yatırım yaptığı alanları anlatırken cildimize bakmanın öneminin uzun vadeli bir yatırım olduğunu doğal bir entegrasyon ile dinleyicilere hatırlatmak istedik.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.