‘Piyasa kötü değil, halka arzda Telekom’a ilgi yüksek olacak’

Türk Telekom'da blok satışın ardından halka arz...

29.04.2008 - 10:08 | MediaCat

Türk Telekom’da blok satışın ardından halka arz için de düğmeye basıldı. Şirketin yüzde 15’lik halka arzından 2,5 milyar dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri olan Türk Telekom’da halka arz için geri sayım başladı. Yüzde 45’lik kamu payının 15 puanının halka arzıyla ilgili süreç dünden itibaren başlarken, ön talep toplamada fiyat aralığı 3,90-4,70 YTL olarak belirlendi.

Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri olan Türk Telekom’da halka arz için geri sayım başladı. Yüzde 45’lik kamu payının 15 puanının halka arzıyla ilgili süreç dünden itibaren başlarken, ön talep toplamada fiyat aralığı 3,90-4,70 YTL olarak belirlendi. Hükümetin, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)’nın yılbaşından bu yana yüzde 22 değer kaybına uğramasına ve yapılması planlanan bazı halka arzların ertelenmesine rağmen şirketi yatırımcılara açması bazı tartışmalara sebep olmuştu. Özellikle ortaya çıkacak fiyat konusunda yoğunlaşan tartışmalarla ilgili basının sorularını cevaplandıran ÖİB Başkanı Metin Kilci, söz konusu süreçte belirlenen değerin ‘düşük veya yüksek’ olduğu yolundaki tartışmalara katılmayacaklarını açıkladı. “Kimse bizden kötümserlik tellallarının davullarını çalmamızı beklemesin.” diyen Kilci, halka arz konusunda kararlı olduklarını ve bu sürecin ertelenmeyeceğinin altını çizdi. Bu konudaki spekülasyonların çoğunlukla yanlış bilgi ve yanlı değerlendirmeye dayandığını söyleyen Kilci, “Biz doğru olanı yaptığımızı düşünüyoruz. Kaldı ki piyasa şartları da, birtakım aşırı kötümserlerin öngördüğü kadar kötü değil. Türk Telekom ve Türk ekonomisi açısından da oldukça ümit vaat eden bir kısa dönem öngörümüz var.” şeklinde konuştu. “Şirket değer kazanmasına rağmen fiyatın artmaması birtakım soru işaretleri doğuruyor. Bu davalara neden olabilir. Dava açılmasını bekliyor musunuz?” sorusu üzerine ise böyle bir şey beklemediğini, satışın çeşitli yönleri ile eleştirilmesinin bütün özelleştirme işlemlerinde karşı karşıya kaldıkları bir durum olduğunu belirten Kilci, “Değere ilişkin tartışmaların bir anlamda bizim gösterdiğimiz duyarlılık ölçüsünde bir duyarlılıkla ele alınması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bu tür değerlendirmelerin iyi bir analize, doğru bilgiye dayanmadığını belirtmek istiyorum.” cevabını verdi.

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 2005 yılında Oger Telecom’a 6,55 milyar dolar karşılığında satılmıştı. Blok satışı takip eden 2 yılda özelleştirmeyle Türk Telekom’da ulaşmayı hedefledikleri sonuçları görmeye başladıklarını dile getiren Kilci, “Türk Telekom’un halka açılmasıyla birlikte halka açık şirketlerin şeffaflık standartlarına erişmesi, şirketin kurumsallaşması, kredibilitesinin artması, yurtiçinde ve yurtdışında tanınırlığının artması, imajının iyileştirilmesi hedeflenmektedir.” şeklinde konuştu.

Arzı ertelemek için bir sebep yok

Halka arz işlemlerinde konsorsiyum lideri olan Garanti Yatırım’ın İcra Kurulu Başkanı Metin Ar da, mevcut şartlar gerekçe gösterilerek halka arzda bir erteleme yapılması için kimsenin bir dayanak gösteremeyeceğini belirterek, “Bir şeyin satılabildiği an oluşan fiyat, pazar fiyatıdır. Altı ya da sekiz ay bekleyip eldeki bulgurdan da olabilirsiniz; olmayabilirsiniz de.” dedi. Ar, söz konusu değerin tespitinde, özelleştirmede danışmanlık hizmeti veren Deutsche Bank ve Garanti Yatırım konsorsiyumunun bulgularının yanı sıra uluslararası 2 yatırım bankasının ve ayrıca yurtiçinde de oluşan bazı hesaplamaların rakamlarının dikkate alındığını söyledi. Türk Telekom’un 2005’teki piyasa değeri 11,91 milyar dolar olmuştu. Şirkette ek satış seçeneğiyle birlikte yüzde 17,25 kamu hissesinin halka arzında ön talep toplamada ortaya çıkan fiyat aralığı ise 13,65-16,45 milyar YTL (10,7-12,9 milyar dolar) arasında bir değere denk geliyor. Fiyat aralığının üst sınırda gerçekleşmesi ve yüzde 2,25 ek satış hakkı kullanılmaması halinde elde edilecek 2,47 milyar yeni lira veya ek satışla birlikte gelecek 2,84 milyar YTL, hükümetin bu arz için 2008 bütçesinde öngördüğü 3,9 milyar YTL’nin altında kalacak. Ekonomi Servisi

ADIM ADIM HALKA ARZ SÜRECİ

-Ön talep toplama işlemi 28-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

-27 Nisan-9 Mayıs arasında road-showu yapılan halka arz için ön talep toplanacak.

-Ardından kesin talep için Sermaye Piyasası Kurulu onayı beklenecek.

-Onayın ardından 7-9 Mayıs’ta kesin talep toplama süreci başlayacak.

-TT’nin İMKB’de işlem görecek hisselerin yüzde 30’u Türk Telekom ve PTT çalışanları ile küçük tasarruf sahipleri; yüzde 3’ü alım gücü yüksek bireysel yatırımcılar ve yüzde 2’si yurtiçi kurumsal yatırımcılar olmak üzere toplam yüzde 35’lik bölümü yurtiçi yatırımcılarına tahsis edilecek.

-Hisselerin yüzde 65’i ise yabancı yatırımcılara tahsis edilecek.

-Türk Telekom hisselerinin “TTKOM.IS” kodu ile 15 Mayıs’ta Borsa’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.