MediaCat

Pide lezzeti bir üst seviyede

PİDEM’in yeni marka konumlandırmasının detaylarını ve yeni dönem hedeflerini PİDEM Pazarlama Müdürü Göksu Şirin’den dinliyoruz.

2024’te marka konumlandırmasını dört ana başlık altında temellendiren PİDEM, geleneksel pideye lezzetin yanı sıra “cool” bir kimlik kazandırmak için iletişim çalışmalarını sürdürüyor. PİDEM Pazarlama Müdürü Göksu Şirin, markanın nihai hedefini “önce ülkemizde gururla sahiplenilen ulusal bir değer, daha sonra ise globalde hak ettiği değeri gören bir yiyecek” haline getirmek olarak özetliyor.

2024 PİDEM için yeni bir dönemin başlangıcı. Logoda, mimari konseptte, marka söyleminde ve markanın görsel dünyasında nasıl değişimler göreceğiz bu dönemde?

PİDEM 2010 yılında kuruldu. İlk günden bu yana en kaliteli malzemelerle hazırlanmış, en taze ve en lezzetli pideyi misafirlerimize sunma ilkemizden hiç taviz vermedik. Şu anda 200’e yakın restoranla hizmet veren, Türkiye’nin en yaygın pide zincirine sahibiz.

2024 PİDEM için dönüşüm yolculuğunu başlattığımız bir yıl. Pideyi ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak; daha geniş kitlelerle, yeni tüketici profiliyle buluşturmak için logomuzdan şubelerimize kadar markamızı yeniliyoruz. Bunu yaparken markamızı gençleştirmeyi, geleneksel pideyi lezzetinden ödün vermeden “cool” bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Yani aslında bir relansman süreci yaşıyoruz. Yeni reklam filmimiz aslında bizi ve misafirlerimizin dünyasını çok iyi anlatıyor. Hem geleneksel bir ürünü misafirlerimize sunuyoruz hem de bunu yaparken genç ve dinamik yaklaşımımızı yeni tüketici profiliyle buluşturuyoruz.

Reklam filmi nasıl bir içgörünün meyvesi?

Pide lezzetini bir üst seviyeye çıkaran PİDEM sayesinde, alışık olduğumuz ve güvenli bir seçenek olan pide doğal olarak muhteşem, yapılışına şahit olunan, karşı konulamaz, kişiye özel bir lezzet haline geliyor. Pide, “benim pidem” oluyor. PİDEM’in oluşturduğu bu benzersiz deneyim, misafirlerimizin ortak lezzet sırrı oluyor. Reklam filmimizde ve yeni marka mesajlarımızda bunu en doğru şekilde anlatmaya çalıştık. İster aile toplantılarında ister tek başlarına isterlerse mesai sonrasında ya da ilk buluşmalarda olsun, kendilerine has tarzları ve yeme alışkanlıklarıyla pide tutkunlarının ortak bir deneyimde buluşmalarını sağlıyoruz.

Yeni dönemde markayı hangi başlıklar altında konumlandırıyorsunuz?

Kurulduğumuz ilk günden beri Türkiye’nin dört bir köşesindeki restoranlarımızla misafirlerimizi günlük hazırlanan benzersiz pide lezzetiyle buluşturuyoruz. Pidenin hamur açmak gibi incelikli bir iş olduğunun farkındayız. Bunun için restoranlarımızda her siparişte kişiye özel günlük hamur açıyor, sürekli denetimden geçen en taze ve en kaliteli malzemeleri kullanarak pidelerimizi misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz.

Bu standartlarımız her zaman önceliğimiz. Tüm bu birikim ve düşünceyle markamızı yeni dönemde dört ana başlıkta konumlandırdık. Bunlardan ilki “Saflık”. Pidenin içerisinde ne olması gerekiyorsa en yalın haliyle kullanıyoruz. İkincisi “Tazelik”. Ürünlerimiz taptaze malzemelerden günlük hazırlanan harçlarla hamura anlık yerleştiriliyor. Diğeri “Ateş”. Kültürümüzde ateş bir ritüeldir. Pide de pişirmeyle birlikte hayat bulur. Son olarak “Bereket”. Pide bereketlidir. Paylaştıkça çoğalır. Ürün formu gereği şerit kesilir, kenarları bile yenir.

Arzumuz pideyi saflığı, tazeliği, iştah açıcılığı, bereketiyle tüketici için daha değerli hale getirdikten sonra, pidenin önce ülkemizde gururla sahiplenilen ulusal bir değer, daha sonra ise globalde hak ettiği değeri gören bir yiyecek olmasını sağlamak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.