P&G bütçesini TV’ye kaydırıyor

TV network'leri P&G'nin yeni dönem kararına karşı heyecansız.

29.05.2017 - 11:13 | Tuğba Özögretmen

P&G bütçesini TV'ye kaydırıyor

ABD’de reklamveren ve TV network’leri yeni yayın dönemini konuşmak üzere bir kez daha aynı masaya oturdu. Geçtiğimiz hafta boyunca süren toplantıların ardından en dikkat çekici kararlardan biri P&G’nin oldu. Bir süredir dijital kanatta yaşadığı sıkıntıları paylaşan P&G yeni dönemde pazarlama bütçesinin büyük kısmını televizyona kaydıracağını duyurdu. Bu haliyle karar sürpriz değil. Hatta Facebook ve Google ikilisine karşı kayıplar yaşayan TV network’leri için kazanç gibi görünebilir. Peki, TV network’leri P&G’nin bu kararından memnun mu? En azından yeni bir reklamverene duydukları iştahı P&G’ye karşı duymadıkları söylenebilir. Neden mi?

Bazı çevrelere göre toplantılar boyunca, network’ler reklam envanterlerinin çoğunluğunu satmaya çalışırken, P&G reklam taahhütlerinin hacmini hatrı sayılır ölçüde artırmanın yollarını aradı. Ancak P&G elindeki ekstra bütçeye arzuladığı şekilde yer bulmakta zorlandı. Bunun sebebi ise P&G’nin, düşük bazda görece ufak değer artışlarını garantileyerek reklamverenin çıkarlarını koruyan katı iş anlayışı mirasını yaşatan isimlerden biri olması. TV network’leri ise bu eski model anlaşmalardan sıkılmış durumda ve daha yüksek oranlı artışlar bekliyorlar.

2009’da yaşanan ekonomik durgunluk döneminde, pazar zayıfken network’ler de uzun süreli yatırımları garantileyen bu anlaşmalara sıcak bakıyorlardı; ancak tıpkı 2016 gibi pazarın daha dirençli olduğu dönemlerde bu tür anlaşmalar network’lere değer artışı konusunda çok ufak bir hareket alanı bırakıyor. Bu yüzden geçtiğimiz yıl ABD’de birçok ana network çok sayıda reklamverenin parasını geri çevirmişti.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.